5 poloh ve spánku – která z nich je nezdravější?

Někomu stačí pár hodin, někdo by nejraději v posteli strávil půl dne. V průměru by měl zdravý spánek trvat 7 – 9 hodin. Denně. Zabral by tedy až 1/3 lidského života. O významu spánku pro kvalitní život tak pochybuje málokdo.

polohy ve spánku

Dobrý spánek nám pomáhá nabrat nové duševní a fyzické síly. Pozitivně upravuje metabolismus, ovlivňuje naše zdraví, psychické rozpoložení. A tím i to, jak se nám v životě daří. Chcete proto dobu vymezenou pro snění využít co nejlépe? Potom by vás mělo zajímat, jakou polohu v posteli zaujmete. Ono to s ní totiž není úplně jednoduché.

Určitě jste si toho také všimli: ne vždy spíte klidně. A tak jak usnete, se ráno na lůžku pravděpodobně neprobudíte. Někdo leží vcelku uvolněně, jiný je velký cestovatel po posteli. Tak jako tak, polohu změníte klidně i 30 x noc. Která je tedy ta nejzdravější?

 

Co můžete ještě udělat pro lepší spánek?

Vyberte si dobrou matraci a postel

U matrací je to snadné. Ortopedi většinou v závislosti na vaší váze doporučují ty tvrdší. Matrace vašemu tělo poskytnou oporu, takže se vám z důvodu propadu třeba pánve do měkkého podkladu nekroutí páteř. A nepodceňte ani nákup postele. Záleží nám na tom, jak dobře spíte. Proto vám doporučíme masivní postele. Z poctivého dřeva. To je zárukou toho, že se postel z masivu časem nerozvrže. Skřípající a všelijak vibrující kovové nebo dřevotřískové lůžko pevnému spánku nijak nepřispěje.

 

 

Poloha na zádech

Tak ta je nejvhodnější zejména pro vaši páteř a krk. Ale jen s dobrou matrací. A když si hlavu nepodložíte vysokým polštářem. Každému, kdo přes den dlouho vysedávají u počítače, se záda přes noc krásně uvolní. Vše ale má své „ale“.

Tento typ spánku je ideální nejen pro vaši páteř, ale i pro vybuzení intenzivního chrápání. U mužů i žen. To pak trápí nejen vaše okolí, ale má negativní vliv i na dýchání samotného spáče.

 

Poloha na zádech – hvězdice

Variantou je tzv. královská poloha – s rukami nad hlavou. Až už s nimi držíte polštář nebo ne, také zde je vyšší riziko chrápání. Na to vždy platilo překulení se.

 

Spánek na boku

Vaše páteř naopak ocení spánek, ve kterém máte končetiny rovně natažené. Tato poloha je totiž pro vaše záda a krk zejména tvrdší matraci velmi přirozená.

 

Stočení se do klubíčka

S přikrčenými koleny se bude dobře spát všem, koho také trápí chrápání. Je navíc velmi pohodlná – zejména pro těhotné ženy. Tato tzv. Embryonální poloha ale způsobuje tlak na záda a krk – máte je i ve spánku ohnuté. Trávíte celé dny před počítačem? Tomuto typu spánku se tak raději vyhněte.

 

Spánek tváří dolů

Tato poloha spánku má sice jistý pozitivní vliv na trávení, nepřirozené natáčení hlavy vytváří velký tlak na krk. A může tak způsobit jeho častou a dlouhou tuhost a bolesti zad.

 

Nenašli jste se ráno v posteli ve správné poloze? Nemusíte si zoufat. Jak jsme psali, polohu jste během noci při hledání té nejpohodlnější určitě změnili hned několikrát. A kvalitu spánku významně ovlivní kvalita matrace.

Pevné a masivní postele z dřevěné kulatiny, které se za pár let nerozpadnou, vybírejte v příslušném oddělení.