Jeho odpůrci se neshodnou, jaký čas vlastně chtějí. Z postele tedy budeme ještě nějakou dobu, při každé změně, vstávat i nadále rozlámaní.
rawpixel.com | www.freepik.com
Na jaře 2019 na základě unijní konzultace s občany EU odhlasovala od roku 2021 Evropská komise zrušení letního času. Letní a zimní čas se ale ještě nějakou dobu střídat bude. Jak je to možné? Odpůrci střídání se, jak se dalo čekat, nedohodnou, co vlastně chtějí.
Jak je to u nás? Konec střídání podporuje cca 70 % českých občanů. 42 % z nich si přeje celoročně o hodinu dopředu posunutý čas (letní), cca 1/4 chce středoevropský – standardní – čas. A zbytek? Ten se nedokáže rozhodnout. Zastánci letního času argumentují vlastně podobně jako zastánci střídání: v létě nám letní čas protahuje denní světlo. V letní dny totiž svítá výrazně brzo ráno, takže jedno, jestli slunce vychází třeba ve 4 nebo v 5 ráno. Stejně z postele lezeme za denního světla. Kdežto večer tato hodina, když se setmí už po osmé hodině, bude mnohým citelně chybět.
Tak tu tedy budeme mít letní čas celoročně? Proti tomu se zase staví řada lékařů. Čas, kdy bychom se měli dostat do postele (a tedy i ráno vstávat), totiž výrazně ovlivňuje celý náš biorytmus – naše vnitřní biologické hodiny. Ty regulují celou řasu procesů v lidském těle – tlak, regeneraci, tvorbu melatoninu – tzv. hormonu spánku. Tím, kdo naše biologické hodiny natahuje a seřizuje, je právě denní světlo.
Letní čas v zimě by měl ale i jiný důsledek. Ráno, když se tělo probouzí, nám v něm denní světlo startuje procesy spojené s fungováním lidského organismu. Pokud bychom tedy vstávali více do tmy, došlo by s takovým nesprávným nastavením např. k více infarktům. Ty jsou totiž nejčastější právě ráno.
Střídání času a jeho vliv na spánek
- Kvalitní spánek je podporován pravidelností a rutinou, kdy uléháme na lůžko.
- Zdravý člověk se změnou vyrovná do několika dní. U někoho se ale nevyspělost projevuje zbytečným stresem a nižší soustředěností.
- V prvních 3 dnech, kdy jdeme do postele nebo z ní vstáváme v jinou než naučenou dobu, roste riziko infarktu.
- V pondělí po změně času roste četnost dopravních nehod kvůli nevyspání.