Je za námi více než rok trvající (a doufejme, že končící) pandemie. A s ní související říznutí do stylu života, na jaký jsme byli zvyklí. Jak moc byl tento řez radikálním?
Ulice měst osiřely [foto: stocksnap.io]
Lockdownem uzavřená společnost s sebou přinesla nejen prázdné obchody a školy, ale také pracoviště a omezenou možnost zábavy nebo vycestování. Už jsme to psali dříve: naše byty se chtě nechtě změnili na místo, které nám mělo nahradit zavřené kanceláře, tělocvičny a zmíněné školy.
Situace, kdy přes bytu stalo zároveň pracoviště, případně třída nebo tělocvična, změnila nároky na zažitou organizaci bytu. Více než dřív více nejdřív klademe důraz na víceúčelovost nábytku místností (dvojpatrové palandy, skládací stolky, stěny a postele) a dobré využití prostoru. Balkon nebo terasa jsou u nás ještě víc ceněným bonusem, když nahrazují možnost trávení volného času v naráz nepřístupné přírodě.
Koronavirus přinesl také změny v nakupování: nábytek a bytové doplňky častěji nakupujeme internetových obchodech (jako je nakonec třeba právě tento). A věříme, že trend těchto pohodlných nákupu vydrží do budoucna
100 000 za 1 m2. A není to málo?
Obecně přiškrcená možnost utrácet peníze (za zábavu, oblečení, kulturu nebo třeba za dovolenou) jen posílila tendenci Čechů dále navyšovat své úspory. Jedním segmentem trhu, který má paradoxně za sebou mimořádně úspěšný rok, jsou reality. Alespoň z pohledu prodávajících. Během roku došlo bezprecedentnímu navýšení nových hypoték. A s tím i k nebývalému zvýšení cen za metr čtvereční.
Patříte ke šťastlivcům, kteří si nově pořídili chatku nebo chalupu? Čerstvého vzduchu, dlouhých západů slunce a klidných rán si užijete ve stylovém interiéru. Jeho atmosféru vám pomůže vykouzlit nábytek. A když chata, tak dřevo. Když nábytek, tak masiv. Nemusí jít o tradiční selské bytelné postele, malované lavice, truhly a skříně. V malé chatce bude dobře vypadat jednoduchý skandinávský nábytek s dlouholetou tradicí spojení bydlení s přírodou. Jinde nedají dopustit na prosté tvary tradičního dřevěného nábytku, jako jsou masivní postele, skříně či komody. |
Nejen v Praze, ale i v Brně a dalších velkých městech. I to do budoucna ovlivní styl bydlení. Ani vyšší hypotéky nejsou schopný zafinancovat adekvátně velké byty, proto v novostavbách často dominují jednotky těch nejmenších nejzákladnějších dispozic: 1 + kk nebo 1 + 1. Tím si zakládáme na budoucí bydlení: bude ještě více klást důraz na minimalismus, mnohostranné využití prostoru a velkou variabilitu skládacího nábytku.
Nová zkušenost: město bez města
Zajímavým fenoménem se stalo takzvané město bez města. Co tím rozumíme? Všichni dávající přednost životě s velkou koncentrací lidí naráz zjistili, že život ve městě přináší pouze nevýhody – bez toho, kvůli čemu si život ve městě kdysi vybrali. Zavřené byly školy, restaurace kavárny, kina, galerie, divadla i hudební kluby.
Dřevěné chalupy nad zlato
S tím, jak život ve městě přišel o své benefity a lákadla, ruku v ruce stoupal zájem o nemovitosti v horách nebo obecně na venkově. Realitní makléři sledovali stále rostoucí ceny i to, že nemají co prodávat. Z trhu rychle zmizely nejen chaty chalupy a apartmány Krkonoších, Posázaví, na Šumavě nebo v Beskydech, ale i pásu kolem Prahy a Brna. Zájemců proti loňsku přibylo až o 30 %, často ochotných předplatit cenu i o jednu čtvrtinu. Důvodem nebyl nějaký nárůst milovníků dřevěných roubenek a poctivého nábytku z masivu. V době, kdy není možné cestovat, nastal útěk měšťáků na venkov.
Pokud jsme na začátku psali o tom, co koronavirus přinesl nového, tady se jen potvrzuje známé: co Čech, Moravan nebo Slezan, to chalupář nebo zahrádkář.