Rok se všemi jeho dosavadními veletoči je pak krásný příklad toho, jak se odhady trendů pro nábytek a interiéry, kterými rok končil a nový rok začal, ukázaly být tak trochu včerejšími novinami. Často rychle zastaraly a přestaly být relevantními. Všechny? To určitě ne.
Některé se naopak do útlumu života a společnosti spojeným s korona krizí pozoruhodně trefily. Třeba barva. V paletě barev na nábytek (nejen čalounění, ale třeba čela postelí, polštářky, dekorativní drobnosti na skříně) u designerů překvapivě vyhrála pánská móda. A s pánským šatníkem spojená monochromii, jednoduchosti a tlumenosti škály barevných tónů. Barvy mohou být i sytější, ale bez výrazných vzorů. A je pravda, že podobně střídmé inspiraci přeje doba dobrovolné úspornosti a omezování.
Slovo roku 2020 bude určitě koronavirus. A taky karanténa, která otestovala možnosti práce z domu. Navrch často s péčí o děti a jejich domácí výukou. Proto se znovu a znovu přetřásá, jak pomocí nábytku lépe zorganizovat prostor, aby zvládl naráz více těchto funkcí. Nesmíme také zapomenout na sucho a na vrcholící kůrovcovou krizi a důraz na dřevěný nábytek a vůbec masivní dřevo nebo doplňky z dalších přírodních materiálů (kromě zmíněného dřeva i hliník, měď, bavlna nebo sklo).
Novou vlnou zájmu si tak prošly zakázkové postele: ať už se to týká atypických rozměrů nebo postelí spojujících více funkcí – třeba s úložným prostorem.
Na pokračující vzrůstající ceny bytů a jejich stále menší výměry nereaguje jen multifunkční nábytek. Opticky je zvětší otevřené prostory ve světlých barvách (zájem se obrací k uklidňující a uvolňující pastelové barvě „neo mint“), kde se najde místo třeba na domácí cvičící koutek.
Novým luxusem jsou věcmi nezahlcené interiéry. Bude se vám v nich lépe dýchat a nebudete plýtvat časem při nikdy nekončícím uklídu. Na internetu najdete spoustu návodů, jak své bydlení očistit o dusivý přetlak nepotřebných věcí: o komínky oblečení, které léta nenosíte, o knihy, které už nikdy číst nebudete, nebo o harampádí nahromaděné z prázdninových cest. Zmíněné úložné prostory pod postele tak přes den šetříte třeba pro povlečení (a z masivní postele je pohovka).
S pohybem v menších prostorech částečně souvisejí i zaoblené hrany nábytku z dřevěného masivu, které ale zároveň odkazují na retro estetiku 70. let minulého století. Koronavirový čas nuceného i dobrovolného uskromnění se ještě víc zdůraznil principy japonské estetiky wabi-sabi: tedy jednoduchosti a přijmutí její nedokonalosti a dočasnosti.