Příslovečné počítání oveček zažil určitě každý. Nejsou to jen horké tropické noci, kdy se na posteli převalujeme a nemůžeme usnout. Nějakou formu poruchy spánku zažil určitě každý z nás. A určitě i vy víte, jak jsou bezesné noci nepříjemné a jak dokáží život znepříjemnit. Pokud si každý den zkrátíme spánek o hodinu, na konci týdne budeme ve stavu, jako bychom měli v krvi promile alkoholu – tedy ve stavu lehké opilosti.
rawpixel.com | www.freepik.com
Nedostatek spánku se dá překonat krátkodobě. Pokud si ale spánek krátíme pravidelně, spánkový deficit pro nás bude mít fatální zdravotní následky.
Co při nespavosti radí spánkoví odborníci?
I. Pozor na některá jídla
Vašemu kvalitnímu spánku pomůže celodenní kvalitní strava. Před spánkem se vyhýbejte těžkému jídlu a velkým porcím. Pokud na spánek potřebujete klid, s přecpaným žaludkem vám tělo pokoj asi nedá. Vyhýbejte se i jídlům, s velkým množstvím sacharidů, alkoholu a kávě.
II. Snažte se pozitivně naladit
Člověk by měl uléhat do postele v dobrém rozpoložení. Před spánkem nekoukejte na mobilní telefon. Většinou vás tam čekají negativní emoce způsobující zprávy nebo zneklidňující diskuse na sociálních sítí. Schovejte budík a hodinky. Tikající sekundy a pohled na ubíhající ručičku vám na klidu ke spaní nepřidá.
III. Pomáhá rutina
K ní může patřit meditace, cvičení jógy, horká sprcha, čtení knihy (klidně čtěte dětem pohádky), vzpomínání na oblíbená místa nebo rekapitulace věcí, které se nám ten den povedly a za které se můžeme večer pochválit. Doporučenou rutinou je pravidelnost doby, kdy chodíte spát.
Alfou a omegou vydatného spánku bývá tmavá a chladná ložnice. Pokud to jde, snižte v ní teplotu a dopřejte si dostatek čerstvého vzduchu.
IV. Poslouchejte uklidňující hudbu
Hudba je lék i na špatný spánek. Absolutní ticho totiž na něj není ten pravý recept.
Samozřejmě hudba by měla být neagresivní, relaxační, poklidná a puštěná spíše tlumeně. Odborníci doporučují si jako kulisu k usínání pouštět i nahrávky šumu lesa, moře nebo z rozkvetlé louky.
V. A samozřejmě: kvalitní postel a matrace
Postel by v ideálním případě měla sloužit jen pro spánek, intimní chvilky a ranní lenošení. Pokud ji používáte na práci nebo večerní sledování televize nebo brouzdání internetem, tělo si nezvykne, že ulehnutí do postele znamená příchod doby určené k usnutí. Kvalitní postel z masivu také vás pokaždé nevyruší zaskřípáním, když se jen trochu převalíte. Podobně by oporu vašemu tělu měla poskytovat matrace. Ta by měla být adekvátně tvárná i tuhá zároveň, aby se usínání nestalo spíše trápením.