Rady a tipy, Strana 3
Statistika mluví jasně: u mladých z velkých měst vedou malé byty. Ty také v současnosti dominují v nabídce developerů. Ať už jsou důvody takového zájmu jakékoliv, vede to k jednomu: domácnosti jednotlivců, párů nebo celých rodin se tak trochu zmenšují.
Jak se vypořádat s miniaturními byty byla dřív zkušenost především z přelidněné Asie. Dnes je to ale realita obyvatelů většiny světových velkoměst, kteří se spokojí s maličkým „krcálkem“. Jen aby se nemuseli stěhovat ze své oblíbené čtvrti nebo dál z centra k periferii, kde jsou ceny a životní náklady spojené s bydlením nižší.
Pokud i vy obýváte malou garsoniéru nebo se o prostor dělíte s dalšími členy domácnosti, určitě víte, že se vyplatí pečlivě rozmýšlet, co s každým centimetrem krychlovým. Jak využít sebemenší kousek prostoru. Nebo ještě lépe: najít pro něj více funkcí. A to samé s nábytkem. Proto jsou v miniaturních „bytečcích“ tak populární multifunkční postele.
Že postel nemusí sloužit jen k odpočinku a lenošení, poznal každý, kdo se v lůžku naučil snídat nebo dokonce pracovat (to druhé určitě nedoporučujeme). Multifunkční postel, která by jinak zahálela, ale umí fungovat i jako úplně jiný kus nábytku. Čím začneme? Stačí pár naučených pohybů a každé ráno z tohoto lůžka uděláte stěnu, jejíž součástí je i menší polička. Na knížky, na budík nebo telefon, Prostě vše, co chcete mít po ruce. A to není vše. Zaklapnutím do výřezu je z postele rázem pohovka.
Foto: zyhomy.com
Že se lůžko snadno kombinuje s místem pro uložení věcí, určitě víte. A to nejen v případě, že je třeba partnerka na dovolené a muž si z postele udělal odkladiště oblečení. Tato multifunkční postel nahrazuje šatník, botník a obývací stěnu. A protože přístup na ní vyžaduje menší akrobatické schopnosti, tak vlastně i tělocvičnu.
Foto: zyhomy.com
Lenoška, matrace nebo televizní gauč? Tahle postel úspěšně dokáže v jednom představení zahrát mnoho více rolí.
Foto: zyhomy.com
Dětská fantazie je neuvěřitelně hravá a nezná hranic. Naštěstí. Ze stromu se rychle stane třeba čarodějnická škola kouzel, z peřiny moře s plující velrybou a z postele pohádkový hrad s cimbuřím. Chcete dětem hru usnadnit? Taková patrová masivní palanda se rozkročí nad místem, kde děti najdou své klidné místečko. Umístíte pod ní stůl, barevné pastelky a vše sloužící k malování. A díky závěsným kapsářům je z postele princeznin zámek, pirátská loď nebo chaloupka plná trpaslíků.
Vybavování dětského pokoj je trochu jako vaření: je potřeba sloučit mnoho ingrediencí. Ale tak, aby dohromady ladily a nechutnaly jako pověstný dort od Pejska a Kočičky.
Děti jsou děti. Ale zároveň velké individuality a svébytné osobnosti, které všechny mají „to“ své. Je tedy těžké najít obecné rady a tipy, na co nesmíte zapomenout a čemu se musíte naopak při zařizováním nábytkem vyhnout. Čím tedy začít? No my už vlastně začali:
I. Děti jsou velké individuality
A co hůř :). Taky nám rostou a mění se. Barvy, které se líbily nejmenším školákům, nemusejí navzdory rodičovskému sentimentu vyhovovat mladým slečnám a mužům, kterým se blíží puberta. Taky do školního věku. Děti jsou hravé a umějí nás překvapit svou kreativitou a nápady. Neměli byste je proto z navrhování a z rozhodování o novém pokoji vyřadit. Správný pokoj i nábytek by měl růst společně s dítětem. Pro dítě budou zároveň místem, kde bude odpočívat, hrát si a později se i připravovat do školy. Proto i s nejmenšími dětmi má smysl se o novém pokojíčku bavit. Protože jen tak si jej zamilují a vezmou za svůj. A budou pokoj považovat za své království a útočiště.
II. Protože všechny děti milují skrýše
Záliba schovávat se je vlastní snad všem dětem bez rozdílu. Děti milují skrývačky, skrýše, o kterých vědí jen ony, domečky, kam se mohou schovat i se všemi svými poklady. Dopřejte jim proto šanci, kde si svou skrýš dokáží vybudovat.
Oblíbená jsou indiánská tee pee a vigvamy a různé jednoduché přístřešky, které dětem postavíte. Vyhráno máte, pokud pro početnější ratolesti pořídíte patrové palandy, máte vyhráno. Z horního patra snadno spustíte plátěný domeček, který dětem kýžené soukromí snadno poskytne. Dětské patrové postele ušetří kus místa. Na druhou stranu takové postele vyžadují pevné bočnice nebo bariéry.
III. Bezpečnost až na 1. místě
Dětský nábytek by neměl být jen funkční a barevný, ale především bezpečný. Začněte správným výběrem materiálu. Zejména v nejmenším věku děti svět často zkoumají tak, že ho ochutnávají. Ale ani nábytek o něco starší potomstvo (nakonec ani pro dospělé) by měl mít malý podíl chemických látek. Ideální jsou ekologické a přírodní materiály. Nábytek z masivu takové požadavky splňuje. Dřevo je příjemné na omak a „hřeje“. Navíc umožňuje hladkou úpravu se zabroušenými hranami bez otřepů a třísek.
Příběh, který zažil mnohý z nás. Nejdříve přibude první dítě, pak druhý capart. Rodina se rozrůstá, jen ten byt zůstává stále stejný. A problém je na střeše. Vlastně u vás doma.
Dětské palandy do malých bytů
Když se podíváte na nabídku nových bytů, budou převládat spíše menší domácnosti. Jakoby se vůbec nepočítalo, že lidé zakládají rodiny a chtějí mít děti. Ale i ti, kdo zatím žijí sami, žehrají na podobný problém: věci přibývají, za chvíli je není kam dát a původní byteček jim začne být brzy malý. Přitom na trhu je elegantní řešení: patrové dětské palandy.
Ocení je rodiny s dětmi i solitéři – zejména ve velkých městech žijící singles, kteří se rozhodli momentálně žít bez partnera nebo partnerky. A sdílet domácnost raději s kocourem nebo papouškem. Prostě pokud je člověk mladý a nebojí se výšek, patrovou postel využije. Protože, to si přiznejme, šplhání na vysoké palandy pro starší lidi není. Jinak má ale patrová postel samé výhody.
Patrová postel znamená místo navíc
Především šetří místo. Do pokoje se vleze o jednu postel navíc. A je jedno, zda jde o dětský pokojíček nebo komůrku pro hosty. Zejména první si na patrové posteli vyhrají. Postel nebo dětská palanda se s troškou fantazie snadno promění na pohádkový hrad nebo zaoceánskou loď plující vstříc dobrodružstvím. Snad je rozhodování o tom, které dítě bude spát nahoře, vám přidá pár šedivých vlasů – určitě tam budou chtít obě).
Patrová postel pro děti – doplňkyNejsou to jen mantinely a zábrany, které pro vaše děti zajistí bezpečí. Patrové postele doplňte i kapsáři, které snadno na stěny zavěsíte. Příjemný kout na dětské hry vytvoří i domeček s velkými okny. |
A co singles? Patrová postel pod sebou snadno udělá místo pro věšáky a stojany s oblečení. Snadno tam schováte knihovnu, pohovku, stolek s televizí nebo krabice se svými věcmi. Patrové postele snadno vymezí i klidné místo na práci – stolek s počítačem nebo notebookem se pod podobné palandy vleze snadno.
Tip: při výběru patrové postele dejte pozor n volbu materiálu. Obecně platí, že nábytek z masivu je odolnější než vyrobený z dřevotřísky. A nevrzě jako ten kovový.
Někomu stačí pár hodin, někdo by nejraději v posteli strávil půl dne. V průměru by měl zdravý spánek trvat 7 – 9 hodin. Denně. Zabral by tedy až 1/3 lidského života. O významu spánku pro kvalitní život tak pochybuje málokdo.
Dobrý spánek nám pomáhá nabrat nové duševní a fyzické síly. Pozitivně upravuje metabolismus, ovlivňuje naše zdraví, psychické rozpoložení. A tím i to, jak se nám v životě daří. Chcete proto dobu vymezenou pro snění využít co nejlépe? Potom by vás mělo zajímat, jakou polohu v posteli zaujmete. Ono to s ní totiž není úplně jednoduché.
Určitě jste si toho také všimli: ne vždy spíte klidně. A tak jak usnete, se ráno na lůžku pravděpodobně neprobudíte. Někdo leží vcelku uvolněně, jiný je velký cestovatel po posteli. Tak jako tak, polohu změníte klidně i 30 x noc. Která je tedy ta nejzdravější?
Co můžete ještě udělat pro lepší spánek?Vyberte si dobrou matraci a postel U matrací je to snadné. Ortopedi většinou v závislosti na vaší váze doporučují ty tvrdší. Matrace vašemu tělo poskytnou oporu, takže se vám z důvodu propadu třeba pánve do měkkého podkladu nekroutí páteř. A nepodceňte ani nákup postele. Záleží nám na tom, jak dobře spíte. Proto vám doporučíme masivní postele. Z poctivého dřeva. To je zárukou toho, že se postel z masivu časem nerozvrže. Skřípající a všelijak vibrující kovové nebo dřevotřískové lůžko pevnému spánku nijak nepřispěje. |
Poloha na zádech
Tak ta je nejvhodnější zejména pro vaši páteř a krk. Ale jen s dobrou matrací. A když si hlavu nepodložíte vysokým polštářem. Každému, kdo přes den dlouho vysedávají u počítače, se záda přes noc krásně uvolní. Vše ale má své „ale“.
Tento typ spánku je ideální nejen pro vaši páteř, ale i pro vybuzení intenzivního chrápání. U mužů i žen. To pak trápí nejen vaše okolí, ale má negativní vliv i na dýchání samotného spáče.
Poloha na zádech – hvězdice
Variantou je tzv. královská poloha – s rukami nad hlavou. Až už s nimi držíte polštář nebo ne, také zde je vyšší riziko chrápání. Na to vždy platilo překulení se.
Spánek na boku
Vaše páteř naopak ocení spánek, ve kterém máte končetiny rovně natažené. Tato poloha je totiž pro vaše záda a krk zejména tvrdší matraci velmi přirozená.
Stočení se do klubíčka
S přikrčenými koleny se bude dobře spát všem, koho také trápí chrápání. Je navíc velmi pohodlná – zejména pro těhotné ženy. Tato tzv. Embryonální poloha ale způsobuje tlak na záda a krk – máte je i ve spánku ohnuté. Trávíte celé dny před počítačem? Tomuto typu spánku se tak raději vyhněte.
Spánek tváří dolů
Tato poloha spánku má sice jistý pozitivní vliv na trávení, nepřirozené natáčení hlavy vytváří velký tlak na krk. A může tak způsobit jeho častou a dlouhou tuhost a bolesti zad.
Nenašli jste se ráno v posteli ve správné poloze? Nemusíte si zoufat. Jak jsme psali, polohu jste během noci při hledání té nejpohodlnější určitě změnili hned několikrát. A kvalitu spánku významně ovlivní kvalita matrace.
Pevné a masivní postele z dřevěné kulatiny, které se za pár let nerozpadnou, vybírejte v příslušném oddělení.
Když vám položíme otázku, ve které místnosti trávíme nejvíc času, mnozí odpoví, že to bude jistě kancelář. Nebo jiné místo, kde pracujete. Málokdo si uvědomí, že by správná odpověď měla být spíše ložnice.
Jaké je tajemství dobrého spánku?
Tak jako tak, ložnice je část bytu, která je specifická. Pokud nejde zrovna o mini-byt nebo garsoniéru, prostor ke spaní je naprosto unikátní. Podobně jako koupelna je určený téměř výhradně k jediné činnosti. V tomto případě k odpočinku. Ale zatímco v koupelně se zdržíme klidně i pouhou půlhodinu denně, v ložnici obýváme klidně i 1/3 celého dne. Takže na jejím zařízení bychom si měli dát záležet.
Ideální je orientace na východ
Probouzení se a vstávání s prvními paprsky vás nabije pozitivní energií. Ložnice s okny v tomto směru je také večer méně vyhřátá, než když jste volili místnost na jihu nebo dokonce západě svého bytu nebo domu. Vítaným benefitem je výhled do otevřené krajiny.
Pro pocit bezpečí
Abychom se ráno probouzeli odpočatí, je podmínkou spánku, když se nám podaří minimalizovat stres a neklid. Stále v sobě nosíme zakódované zkušenosti předků, že spánek znamenal dobu, kdy byli nejvíce ohroženi. Proto je dobré jako ložnici volit místnost daleko od vstupu do bytu nebo do domku. Lépe se vám také usne, když čelo postele nebude za sebou mít dveře. A to jsme už u nábytku
Postel je základ
Ideálně by neměla ložnice sloužit k ničemu jinému než spánku. Ale znáte to. Kromě postele v ní najdete často i šatní skříně nebo komody. Ideální jsou samozřejmě noční stolky po stranách, kam postavíte lampičku a na noc odložíte osobní věci. Postel pak volte pevnou, aby na ni byl spoleh. Nic nepokácí spánek tak, jako postel, co není stabilní a vrže. Pokud investujete do kvalitní postele z masivu, máte vyhráno. Dřevěná pevná konstrukce zajistí, že vám nebudou jako z dřevotřísky vypadávat spojovací šrouby, a že se tak postel nerozvrže.
Ušlechtilý materiál s jemným a hladkým povrchem namořeným do oblíbených barevných tónů nebude nijak rušit harmonii místa, kde nabíráte síly. Masivní nábytek je také lehčí než dřevotříska, proto se vám s postelí bude snadno manipulovat, když budete hledat vhodné místo a polohu.
Práce do postele nepatří
Postel a kvalitní matrace by měly mít možnost „dýchat“ – tedy volné cirkulace vzduchu, aby se nestaly živnou půdou pro roztoče a bakterie. Postel by neměla být postavena ani tak, abyste leželi hlavou k topení nebo naopak k chladné zdi. To by váš spánek za mnoho nestál. Častou chybou je, když ložnici měníte v pracovnu. Pokud z prostorových důvodů není zbytí, svou práci na noc schovejte a zakryjte, abyste zase o něco lépe usínali s čistou hlavou a bez starostí.
Pokud chcete do své ložnice nebo domácnosti vůbec kvalitní vybavení, napíšete do vyhledávání „nábytek z masivního dřeva“ nebo „nábytek z masivu“. Napadlo vás ale někdy, co se vlastně za těmito slovy skrývá?
Autorské právo: Inok / 123RF Reklamní fotografie
Masivní dřevo je materiál z měkkého nebo tvrdého dřeva. Jde tedy o materiál přírodní. A to se všemi klady a také zápory, jaké přírodní materiál umí přinést. Nábytek z masivu má originální vzhled – nábytek z kvalitního a precizně zpracovaného materiálu vydrží opravdu dlouho. Díky možnosti moření také u masivního nábytku najdete variabilitu barvy povrchu.
Masiv je náročný na zpracování
Na druhou stranu masivní dřevo je materiál skutečně přírodní. Dřevo má proto tendenci „pracovat“ – je tvarově nestálé. Proto je masiv mimořádně náročné na zpracování. Je nutné velice dbát na kvalitu kulatiny, optimální sušení a správné skládání lamel do spárovky. Kvalitní spárovka je základem pro vyráběný nábytek a postele z masivu. Na druhou stranu, veškerý um a péče vložená do zpracování dřeva se v kvalitě nábytku z masivu projeví.
Důležitým faktorem je původ dřeva. Námi prodávaný nábytek od výrobce Hp nábytek pochází výlučně z českých lesů. Nad původem dřeva tedy máme plnou kontrolu. Masiv používaný na výrobu našeho nábytku má tedy certifikovaný původ, který je jasně certifikovaný a dohledatelný.
Jednoznačný původ dřeva, které pochází z českých lesů, usnadňuje výběr skutečně kvalitní kulatiny: tedy masivu bez suků, trhlin, mechanického poškození nebo nepravidelné struktury. Kvalitní dřevo z českých lesů také snižuje pravděpodobnost napadení plísněmi, houbami nebo lesními živočichy – především hmyzem. I kvalitní kulatina, ze které vznikne třeba postel z masivu, ale potřebuje další úpravy.
Masivní dřevo musí proschnout
Jak už víte, syrové dřevo je tvarově nestálé – má tendenci se kroutit nebo dokonce praskat. Vlhké dřevo se taky hůře opracovává, napojuje a znesnadňuje povrchové úpravy. Protože kulatina proschne jen obtížně, je rozřezána na hranoly nebo latě. Mimochodem, nejlepší dřevo je přitom to, které pochází ze spodních
Další tvarovou nestálost ale může projevovat i vyschlé dřevo. Na masivní nábytek jsou proto používány spárovky: masivní desky z průběžných (jednotlivé lamely probíhají celou délkou spárovky) nebo napojovaných hranolků vzniklých tzv. cinkováním. Za tvarově nejstálejší a nejpevnější masivní nábytek je považovaný právě ten s cinkovaným dřevem (o tom, co je cinkované dřevo, pojednával náš jiný článek).
Než se ale z opracované spárovky stane vaše vysněná postel z masivu, projde dřevo ještě dalšími úpravami svého povrchu jako je moření a UV lak.
Přenesme se na chvíli do nějaké ideální ložnice. Správně by v ní měla být z velkého vybavení postel. A aby ložnice nebyla přeplněná, postel doplní opravdu jen pár kousků nábytku. Kterého? Nechyběl by noční stolek a třeba právě komoda.
Dřevěná komoda z masivu patří vedle truhly vůbec k nejstarším typům nábytku. Sloužila na uchovávání prádla a šatstva. Odtud jsou i její další názvy: prádelník nebo jednoduše šatník. Speciální podtyp komody dostal dokonce půvabný a dnes už poněkud zapomenutý název šifonér.
Na komody narazíte nejčastěji v ložnici
Libozvučné pojmenování tohoto stylového nábytku jasně poukazuje na to, že tento typ prádelníku měl velké množství šuplíků – posuvných zásuvek. Je to právě zásuvka, která je pro komodu typická. Ale ložnici si vybavíte i komodou, která má jen poličky uzavřené klasickými otevíratelnými dvířky. Na typický šifonér dnes narazíte spíše v nábytkových bazarech nebo starožitnostech. Kdežto běžná komoda tvoří vybavení ložnice dodnes.
Příklad starožitné komody [foto: freepik.com]
Dřevěná masivní komoda se používá především ke stále podobnému účelu: na pohodlné uložení prádla a oblečení. To tak neskladujete v komíncích podél postele, ale máte je roztříděné v zásuvkách a poličkách. Pokud ráno opravdu nemáte hlavu na to, abyste pátrali, kde najdete třeba ponožky, bez komody se neobejdete. Ale komoda jako vybavení bytu vyniká i univerzálností.
Komoda jako přebalovací stolek
Mladí manželé brzy přijdou na to, že komoda je ideální plochou pro přebalování malého dítěte. Takže komoda poslouží i jako přebalovací stůl. V menších bytech, kde je nedostatek prostoru a kde jeden pokoj slučuje funkce ložnice a obýváku, poslouží komoda třeba i jako TV stolek. Ale vraťme se ještě k šifonéru. Šifonér vybavený mnoha a mnoha často pastelovými barvami malovanými šuplíky a vyzdobený blyštivým kováním nebo dřevořezbou je natolik výrazný nábytek z masivu, že v mnoha interiérech slouží jako designový doplněk bytu.
Staré zásuvky využijte i takto [foto: pinterest.com]
Jak jsme už psali, zdobené dřevěné komody – šifonéry – dnes koupíte spíše ve starožitnostech nebo bazarech antikvit. Vzorně udržované a renovované dřevěné komody tak připínají další skvělou vlastnost masivního nábytku: dlouhověkost. Krása a výdrž kvalitního dřeva a tedy nábytku zdaleka přesahuje horizont několika lidských generací. Když komoda z masivu doslouží, jsou to její zásuvky, které pokračují dál už s novým účelem.
Když jsme zařazovali do sortimentu postele do rohu, byla to pro nás vcelku neznámá. Bude mít tento typ lůžek u vás nakupujících úspěch? Výsledek nás příjemně překvapil.
Ať už si zařizujete pokoje pro sourozence nebo dokonce malý penzion, rohové postele patří v našem sortimentu k nejvyhledávanějším.
Dobře víme, jak je pro vás výběr důležitý. A často i v tom, kolik musíte zvážit faktorů, nejednoduchý. Nakonec přece dřevěné masivní postele vybíráte na dlouhá léta dopředu. Abychom vám výběr co nejvíce usnadnili, přidali jsme do hlavní kategorie jednoduché filtry. Věříme, že vám nákup zpříjemní.
Kdo někdy kupoval masivní nábytek, ví, že třeba takovou postel nemusíte vybírat jen podle velikosti nebo stranové orientace (provedení pravá či levá). Na výběr ale máte i druh dřeva, ze kterého je takový kus nábytku vyroben. Smrk nebo buk. Přemýšleli jste někdy, jaký je mezi oběma dřevy rozdíl
Dřevo dříve při výrobě nábytku dominovalo. Ani v průmyslové době a s nástupem nových materiálů neztrácí svou popularitu a oblibu. Dřevěný nábytek z masivu je prostě jedinečný a s ničím jiným nesrovnatelný.
Background image created by Yingyang - Freepik.com
Druhů masivního dřeva, které se na výrobu nábytku používá, máme určitě do desítek. A je jisté, že jiné nároky budeme klást na zahradní nábytek, který musí odolat pravidelnému dešti, a jiná očekávání máme pro postele, komody nebo skříně. Určitě víte, že dřevo z tropických stromů, jako je mahagon nebo teak, je skvělé právě na zahradní nábytek, který s každou zamračenou oblohou nemusíte odnášet do sucha pod střechu.
Dřevěný nábytek z jehličnanu nebo listnáče?
Ze školy si možná pamatujete, že stromy se dělí na jehličnany nebo listnáče. Jehličnany (smrk a borovice) jsou jako materiál na nábytek levnější než masivní dřevo z listnatých stromů (dub nebo buk). To je zase výrazně odolnější vůči poškození. Může za to tvrdost dřeva, která je dalším rozlišovacím faktorem.
Různé druhy dřeva stojí různé penízeJak jinak. Za lepší kvalitu si trochu připlatíte. Obecně platí, že nejlevnější je smrk. Jednak patří k nejměkčímu dřevu a taky je to dřevo nejsnáze dostupné. Proto třeba smrková komoda Gama 2D - Praktik stojí o cca 5 000 Kč méně než komoda z buku a podobné rozdíly najdete i pro postele z masivu. |
Obecně máme šestero druhů dřeva od velmi měkkého (smrk, borovice, jedle po velmi tvrdé (třeba zmíněný mahagon).
Druhy dřeva podle tvrdosti:
- velmi měkké dřevo (smrk, borovice, jedle),
- měkké dřevo (modřín, olše, bříza),
- středně tvrdé dřevo (kaštan, platan, jilm),
- tvrdé dřevo (dub, buk, ořešák, javor),
- velmi tvrdé dřevo (dřín),
- nejtvrdší dřevo (eben, mahagon).
Měkké masivní dřevo
Nejčastěji se setkáte s nábytkem ze smrkového dřeva. Smrkový masiv je nejlevnější a dobře se opracovává. Smrkové dřevo je také v našich lesích nejběžnější, a proto je pro nábytkářský průmysl také nejlépe dostupné. Nízká hmotnost, snadná opracovatelnost a nakonec i jeho světlá barva umožňující snadné moření dělá ze smrkové kulatiny nejběžnější materiál na výrobu nábytku.
Oproti jemnějšímu smrku má borovice hrubší strukturu a její barva je opravdu různorodá. Borovicové dřevo je hodně odolné, na druhou stranu vysoký obsah pryskyřice dělá borovicové dřevo náročnějším na opracování.
Tvrdé druhy dřeva
Odolnost dubového dřeva je legendární – někdy je s nadsázkou přirovnávané k teaku. Odolává vlhkosti, je stabilní a přitom vcelku snadno opracovatelné. Buk představuje druh dřeva, které spojuje vysokou tvrdost a cenovou dostupnost. Jelikož má bukové dřevo velkou ohybovou pevnost, vyrábí se z něj slavné židle tzv. thonetky. Bukový masiv má tendenci „pracovat“. Proto se často setkáte s úpravou buk cink (cinkované dřevo), což znamená atraktivní parketovou úpravu, která předchází případným tvarovým změnám.
Masivní dřevo – původ
Postele, skříně nebo komody od výrobce Hp nábytek, které prodáváme, jsou výhradně z tuzemského masivu. Jde o výběrové dřevo, u kterého můžeme deklarovat jeho původ. Dokážeme tedy garantovat kvalitu dřeva a tím i kvalitu dodaného masivního nábytku.
A je to právě kvalitní masivní dřevo, které poskytuje ty nejlepší podmínky pro další povrchové úpravy pro masivní nábytek: moření, CNC obrábění nebo UV lak.
Je to tak trochu zákon schválnosti: ať obýváme byty a domky jakkoliv velké, vždycky nám minimálně jeden pokoj ke spokojenosti chybí.
A což teprve miniaturní garsoniéry a městské malometrážní byty. To je dokonalá výzva, jak pracovat s extrémně nepříznivou bytovou dispozicí. Jak se s ní vypořádat?
Kdo má velký byt, má vyhráno
1. V jednoduchosti je síla
Hromadíme nové věci, zakládáme rodiny, do domácnosti přibereme psa – jen ty byty jsou pořád stejné. Obecná rada, že se máme nepotřebných věcí zbavit, tedy často neplatí. Ale stísněným podmínkám svědčí jednoduchost, prostý nábytek, minimalistický design, zrcadla. A taky když si udržujte pořádek a vše vracíte na své místo. A místnostem dopřejete dostatek světla.
2. Využijte sílu barev
Ani barvy vám byt nezvětší a neudělají více místa na další nábytek. Ale díky nim iluzi větších místností docela dobře vykouzlíte. Z barev, které nám pomohu prostor trochu prosvětlit a nafouknout, je nejtradičnější bíla. Dobře se kombinuje s výraznými barevnými doplňky (jako je třeba sytě natřený dřevěný nábytek z masivu) a celkově prostor odlehčuje. Opticky neutrální šedá, neagresivně působí i žlutá nebo zelená.
Opačně zato působí barvy jako oranžová nebo červená, které místnosti na pohled zužují. Chcete praktický příklad? Potřebujete-li místnost opticky zvětšit? Použijte na podlahu tmavší barvy než na stěny. Pokud chcete na pohled zvýšit strop, světlý tón volte i pro strop. Barvy do malých prostorů tedy patří, ale pozor na výrazné vzory.
3. Tapety se vzorem? Spíše ne
Tato rada se nebude líbit milovníkům pestrých tapet. Pokud k nim patříte a nechcete se tapet vzdát, vyberte si raději ty s menšími a ne tak výraznými vzory. Těch se vyvarujte i na podlaze a na potahu k nábytku. K tomu máme i další radu.
4. Vsaďte na více účelovost
Z jedné věci máte dvojí užitek: rozkládací pohovka se na noc změní na manželskou postel, zvýšená palanda v pokoji s vysokým stropem vytvoří klidný kout na práci u počítače a z patrové dětské postele se stane místo k hrám. Bude z ní kouzelný hrad nebo zaoceánská loď? Nechte na dětské fantazii, k čemu si ji i pomocí doplňků, jako jsou závěsné kapsáře, přetvoří. Protože děti jsou úplní mistři v tom, jak si svět kolem sebe dokáží přizpůsobit.
Závěs přemění patrovou postel v hrad
Pozor na příliš masivní nábytekDřevěný nábytek robustní konstrukce (často prodávaný jako rustikální styl) bude v malých prostorech výrazně dominovat. A bude tak působit poněkud těžkopádně. Vhodný naopak bude na světlé barvy namořený nábytek. V odstínech dřeva, jako je buk, olše nebo smrk. |
5. I vy bojujte o každý centimetr
Malé byty charakterizuje zejména nedostatek odkládacích a skladovacích prostorů. Není divu, veškerý prostor je využitý na postele a šatní skříně. Kam ale chcete dát staré oblečení, hračky, knížky nebo věci, které využíváte pouze sezónně? Třeba brusle nebo věci na lyžování. Pokud si vyberete zvýšené postele s úložním boxem, v boji o centimetry zase vyhrajete jednu důležitou bitvu.