Rady a tipy, Strana 4
Matrace patří k nejoblíbenějším položkám v našem katalogu. Není divu, bez správné matrace je sebelepší krásně namořená a bytelná masivní postel k ničemu.
To teprve správná matrace vám zajistí klidný a pohodlný spánek, při kterém se do lůžka nemusíte všelijak skládat, ani si křivit záda. Matrace o správné tvrdosti a z materiálu, který myslí i na alergiky, je prostě pro váš odpočinek základ.
Aby se vám snáze vybírala matrace té správné velikosti, rozdělili jsme je jednoduše do přehledných filtrů. Podle nich si do postele snadno vyberete správnou matraci. Rozhodli jste se pro větší dvojlůžko nebo byly vaší volbou atypické postele? Na klasické dvojlůžko 160 x 200 cm snadnou použijete dvě 80cm matrace. Se dvěma matracemi se vám bude navíc lépe manipulovat než s jednou velkou a těžkou.
Vše jasné?
Zajímá vás, co to je UV lak a proč se vlastně používá? Přečtěte si náš článek a dozvíte se víc.
Dnešní doba nabízí několik možností úpravy povrchu masivu. Některé technologie se stále vyvíjejí a některým končí uplatnění s ohledem na kvalitu nebo nezávadnost – ekologii. Postupem času se syntetické barvy a nitro laky nahradily modernějšími materiály a v současnosti se dá kvalitně lakovat některým druhem vodových laků nebo olejů. Nejmodernější a nejkvalitnější povrchová úprava třeba na postele z masivu je při použití UV laků.
UV lak vytváří přirozený odstín masivu
Laicky můžeme mluvit o vodním laku, ale vody tam moc není. Lak se vytvrzuje pomocí záření v tunelu a tím je vytvořen přirozený odstín masivu. Zároveň se odstraní koroze laku a následné probarvování. U většiny laků se dá pracovat s množstvím sušiny a tím docílit menšího či většího lesku. Mezi vysokým leskem a matným lakem je velký rozdíl a doporučujeme si předem rozmyslet, jaký interiér si sestavíte.
Na vysokém lesku je vidět prach
Vysoký lesk je náchylný na poškození a velice na něm vyniká prach a nečistoty. Napouštění masivu olejovými laky se nejvíce hodí na starší kusy nábytku a jejich napodobeniny. Vynikne kresba dřeva a povrch je lehce drsný, protože olej nevytváří vrstvy a neuzavře povrch dřeva. Vyznačuje se zvláštním pocitem na dotek a přírodním vzhledem. Dnes nejrozšířenější používané laky jsou na vodní bázi a nanášejí se různými způsoby: od štětce, stříkáním až po polévací linky.
Stříkání laku
Námi nabízené postele a nábytek z masivu dokončujeme stříkáním vodou ředitelných laků při kombinaci s mořením. U výrobků v přírodním odstínu se používá bezbarvý UV lak. Tyto dva způsoby mají největší odolnost proti poškození a oba způsoby se provádí na polomat.
Úprava UV lakem od HP nábytek je velice odolná
V celé naší nabídce postelí a nábytku naleznete možnost výběru moření do několika odstínů nebo přírodní odstín masivu. Moření se provádí nástřikem mořidla a poté se povrch uzavře nástřikem několika vrstev laku. Mezi každou vrstvou je vše přebroušeno a vznikne ucelená vrstva laku s hladkým povrchem. Standardní lakování přírodního odstínu masivu se provádí na válcové navalovačce a následně okamžitým vytvrzením v UV tunelu. Po nanesení přesné vrstvy laku reagující na UV záření je vše vytvrzeno, u masivu se zvýrazní kresba a barva dřeva.
Po třech vrstvách laku, včetně mezibrusu, se dokončí ucelený povrch. Díky těmto lakům a použitým technologiím se v této době jedná o nejlepší možnou povrchovou úpravu pro masivní nábytek. Úprava je velice odolná proti poškození a díky vytvrzení v tunelu dostane masiv velice přirozený odstín, který si zachová po celou dobu používání. Je to dlouhá a odborná práce , která zdůrazní celé provedení výrobku. Takto upravené povrchy nepotřebují žádnou další údržbu a stačí jen občas setřít částečky prachu.
Výhody UV laku
- Zvýrazňuje kresbu a barvu dřeva
- Masiv má přirozený odstín
- Úprava je odolná
- Povrch se snadno udržuje
Minule jsme doporučovali se obrnit trpělivostí. Hned odstraňování starého nátěru je zkouška, která prověří nejedno odhodlání renovace starého dřevěného nábytku.
Po té, co se rozhodnete, že starý nábytek nesvěříte do péče odbornému řemeslníkovi, je čas začít. A začněte čištění. Pokud jste nábytek z masivu či dýhy sundali odněkud z půdy, budete ho muset vyčistit od pavučin a prachu. Stačit vám bude jen suchý hadřík či prachovka. Na omytí špinavého povrchu použijte vodu s octem či trochou mýdla nebo saponátu. Po oschnutí už vás čeká odstranění starého nátěru. Někdy budete muset odstranit jen jeho části, jindy budete muset starou barvu odstranit komplexně.
Někdy na nátěr stačí i špachtle
Na odstranění starého nátěru vám bude stačit i obyčejná přibroušená špachtle nebo nůž. Na starý dřevěný nábytek z masivu se samozřejmě hodí i truhlářská škrabka. Pamatujte na to, že barvu nemůžete odkrajovat, ale skutečně postupně seškrábat.
Nábytek z masivu nemusí skončit vždy takto
Dohladka pak povrch ošetřete brusným papírem. Ten použijte i na broušení dřeva – vždy ve směru let. Práci dokončete papírem jemnější drsnosti. Práci na velké ploše vám usnadní i elektrická excentrická bruska.
Chemické odstranění nátěru
Masivní nábytek zbavíte starého nátěru i pomocí chemických prostředků. Na menší plochy stačí denaturovaný líh (barvu stíráte opět ve směru let. Louhováním se odstraňovač barvy dostane do méně přístupných míst. Na druhé straně vám při špatném použití louhu nebude držet ani nový nátěr. Protože je louh účinná žíravina, doporučujeme práci s ním přenechat odborníkům – zejména u světlejších nátěrů nesnadno poznáte, kdy louh odstraňuje barvu a kdy už i dřevo. Navíc louhování celé skříně nebo masivní postele byste tžko zvládli. Očištěný nábytek neutralizujte octem, nechte vyschnout a opět přebruste.
Horkovzdušná pistole je nejlepší na silné vrstvy
Tady dejte pozor, abyste dřevo nespálili. Chcete přeci jen rozehřát starou barvu, aby změkla. Vzduchovou pistoli proto pomalu přibližujete k nábytku. Barva se zkrabatí a snadno ji seškrábnete. Počítejte s tím, že po ztvrdnutí zbytku barev je budete muset ještě dobrušovat.
Starý nátěr je dole komoda nebo skříň za masivu čeká na svou druhou šanci a nový kabát.
Od kvality spánku se odvíjí i to, jaký náš den, který začne probuzením, bude. Vyspali jste se? Odpočali jste si během noci od všech problémů? Poděkovat můžete nejen kvalitě vaší postele, povlečení, ale také matraci, na kterou uleháte.
Do matrace se prostě vyplatí investovat. Vyplatí se ale také o matraci i starat. Výrazně tím prodloužíte její životnost. A zvýšíte i kvalitu svého spánku.
Víme, s kým spíte
Na lůžku nejste sami. Jsou tam s vámi tisíce roztočů, které rozvíří každý pohyb v posteli. V teple a vlhku daným vaší přítomností se jim žije dobře. Živí se šupinkami z vaší kůže a symbióza s lidmi jim jde k duhu. Není divu, že vzrůstající počet alergiků má příčinu i v množství mikrobů a pozůstatků jejich hodování v lidských ložnicích. Základem péče o matrace je tedy odpovídající hygiena.
Rošty umožní matraci dýchat
Součástí lůžka je rošt. Na něm je matrace položená, takže neleží přímo na zemi. Pokud si u nás koupíte postele s úložným prostorem, máte o starost méně. Tam má matrace pod sebou dostatek prostoru, aby pod ní vzduch volně cirkulovat. Jak se člověk se v noci pod peřinou potí, z jeho těla vypařenou tekutinu částečně absorbuje povlečení a jednak sama matrace. Proto pravidelně větrejte.
Do postele patří správný roštInvestici do matrace zvýší adekvátní rošt. Naše postele z masivu dodáváme v základním provedení bez roštu. Ale pokud chcete si váhu těla ve spánku správně rozložit (a spánek si tak maximálně vychutnat), nezapomeňte na adekvátní rošt do postele. |
Matrace větrejte alespoň jednou za rok
Každé ráno nechte postel odkrytou a protřepte povlečení. Samozřejmostí je i větrání samotné ložnice, jak vám to jen podmínky třebas pod okny rušné ulice dovolují. Větrejte pravidelně i matraci. I když je nám jasné, že u těžkých pružinových modelů, které váží desítky kilogramů, to není zrovna snadné. Podle doporučení výrobce matrace případně obracejte. A vysajte je.
Hygiena na prvním místě
Pamatujte, že v ideálním případě postel slouží jen ke spánku a odpočinku. Snídaně do postele jsou romantické, drobky v lůžku už méně. Natož skvrny po vylité kávě. Proto při velkém gruntování postel i matraci vysávejte.
U osob, které mají problém s inkontinencí (zejména malých dětí), životnost zvýší chránič matrace, který její živostnost výrazně v takových případech prodlouží. Chránič matrace je ušitý z látky, která zadrží tekutinu, ale je prodyšná. Matraci tak chrání, ale dovolí jí „dýchat“.
Aby byl nábytek z masivu investice na celý život, musíte se o něj dobře starat. Péče nebude nijak složitá, ale vyplatí se. Jen tak se z krásně zařízeného pokoje nebo ložnice bude těšit dlouhá léta. Domov je přece tam, kde se cítíte dobře.
Domácí mazlíčci dřevo milují. Bohužel! Autorské právo: WERUSKAK / 123RF Reklamní fotografie
I. Voda
Ve větším než malém množství voda dřevěnému nábytku škodí. A to ve všech skupenstvích. Ať už je to voda z květináče, co vám sem tam u komody z masivu přeteče. Nebo právě zalévací konvička postavená na skříňce. Masivnímu nábytku neudělá dobře ani hrnek s horkým čajem. A samozřejmě ani dlouhodobé působení par z vaření nebo ohřevu vody v elektrické konvici.
II. Křivá podlaha
Nedodržení stavebních postupů, špatně položené lino nebo dřevěná prkna, co se kroutí. Důvodů, proč podlaha není rovná, je bohužel víc než dost. Možná máte i vy takovou zkušenost. Ale třeba už nevíte, že skříni nebo posteli z masivu, kterou na takové nerovnosti postavíte, nijak nesvědčíte. Potřebují pevnou rovnováhu. Pokud nemají všechny čtyři nohy oporu, není ani konstrukce nábytku zatěžována rovnoměrně. U nábytku je možnost nastavení výšky kluzáků, při montáži otáčením docílíte vyrovnání podlahy.
III. Tvrdé a ostré věci
A je jedno, zda jde o zuby či drápky nudícího se kocoura nebo o agresivní čisticí prostředky. Tekutý písek a podobně při čištění masivního nábytku opravdu dobrou službu neudělá. Drobný škrábanec často dřevu dodá i zajímavou patinu. Ale jak tušíte, třeba domácím mazlíčkem rozkousaná noha nebude případ ušlechtilé nedokonalosti.
IV. Přílišné teplo
Masiv vydrží kde co. Ale ani to nejpečlivěji vybrané nesnese vše. A tedy ani nábytek z něj vyrobený. Žhnoucí radiátor, trouba, malé elektrické topítko může časem způsobit, že se dřevo bude deformovat a do konce i na povrchu praskat. Pokud vám to rozměry a uspořádání místnosti umožní, nepřisunujte postele nebo skříně z masivu až ke zdroji tepla. Doporučujeme vzdálenost alespoň 0,5 metrů.
V. Nikotin
Kouř z cigaret je agresivní. To jistě víte. Obsahuje spálený nikotin, který je mastný a snadno někde ulpí. Zanáší tak i póry dřeva, které tak nemůže „dýchat“. Nikotin zanáší povrch dřeva a nábytek z masivu poškozuje.
A to je vše. Jak vidíte, nejde o nic složitého. A když i přes veškerou péči nábytek dojde k újmě? V některém z dalších článků poradíme, jak drobné nehody napravit.
Pro někoho je práce v dílně zábavou, jiný chce opravit kus nábytku, co našel na půdě, další si chce levně zařídit první bydlení. Určitě i vy jste viděli někdy ve staré maštali nebo kůlně kus dřevěného nábytku, který už jen trochu prozrazoval něco ze své byvší krásy.
Vlastně vůbec. Pokryté vysokou vrstvou prachu a potažené pavučinami staré skříně z masivu, komody nebo stolky už pouze vzpomínaly na dobu, kdy tvořily součást vybavení svátečního pokoje.
I když je na starý nábytek z masivu často smutný pohled, nezoufejte. Někdy stačí jen omýt a stará dřevěná skříň nepotřebuje víc, abyste ji postavili třeba do ložnic vedle postele. Zcela ztraceny nejsou ani kusy dřevěného nábytku napadané hnilobou nebo červotočem.
Ne každý starý nábytek je na vyhození [foto: 1001freedownloads.com]
U takových na první pohled beznadějných případů ale bude třeba zásah specializovaných řemeslníků. Umělečtí kováři a restaurátoři totiž dokážou doslova zázraky. Spolehnout se na síly profesionálů doporučujeme i ve všech případech, kdy máte k nábytku citový vztah. Nebo když je dřevěná skříň či komoda z masivu starožitný předmět, u kterého by váš zásah mohl napáchat nenávratnou škodu.
Než se sami pustíte do díla, počítejte s tím, že oprava bude zdlouhavá, bez specializovaného nářadí také náročná a často psychicky vysilující. Obrňte se trpělivostí a nepropadejte beznaději. A ještě jednou připomínáme: komplikované případy a žalostně vypadající starý nábytek z dřevěného masivu svěřte raději odborníkům.
A to je pro dnešek vše, příště už se vrhneme do práce.
Některé věci bereme tak samozřejmě, že si ani neuvědomujeme, jejich cenu a význam. Třeba takový kus nábytku – nejobyčejnější z obyčejných. Noční stolek. Ze dřeva – z masivu, z kovu, prostě jak chcete. Díky němu máte vše, co v ložnici potřebujete, doslova na dosah ruky. Ložnice totiž má sloužit především k relaxaci a odpočinku.
A patří do ní jen minimum nábytku: šatní skříň, komoda, postel a právě k ní příslušící stolek. Podvědomě milujeme přírodní materiály, a tedy i dřevo. Proto noční stolek z masivu pomůže v ložnici vytvořit harmonické prostředí. A noční stolek je tichý strážce věcí, které k odpočinku potřebujete.
Noční stolek potřebujete, protože…
Před půlnocí na něj odložíte rozečtenou knihu, kterou jste četli pod rozsvícenou lampou. Tlumené osvětlení vám pomůže, když hledáte cestu z toalety zpět do vyhřáté postele. Nebo když rukou šmátráte po skleničce s pitím, abyste zahnali žízeň.
Závěsný noční stolek z masivu:
je atraktivní a ušetří vám práci s úklidem
Noční stolky bdí nad vašimi životy a věcmi, když v noci odpočíváte. A není poklad, který by vám tento kus nábytku bezpečně neochránil.
Na noční stolek patří také fotografie vašich blízkých, amulety z cizích zemí, které jste posbírali na cestách, stojánky na šperky, hodinky a samozřejmě, taky: „Budíčéééééék.“ Který vás probudí do nového dne. Čím den začnete?
Sáhnete se do telefonu, kdo vám v noci psal? Přečtete si z večer odložené knížky pár odstavců? Nebo se začnete rychle oblékat? Zejména v menších bytech, kde musíte využít každá centimetr, poslouží noční stolek, pokud má zásuvky a poličky, jako komoda, prádelník nebo šatní skříň. Do takové (mini) komody či skříňky si pak připravíte prádlo nebo jiné svršky. Ať už stolek použijete na cokoliv, měl by vám hlavně dotvářet harmonické prostředí a s postelí ladit.
Jak vybrat noční stolek?
Do ložnice si můžete vybrat starý odkládací stolek z bazaru i moderní designový z našeho e-shopu. Vždy by měl ale typově a barevně souznít se zbytkem vybavení ložnice. Nábytek z masivu vám proto rádi namoříme na barvu, která se hodí ke zbytku nábytku a ložnicového vybavení.
Při výběru dbejte i na bezpečnost: stolek by měl mít odkládací plochu ideálně ve výši postele. Popřípadě volte tak vysoký, aby vás při nočním převalování se neohrožovaly u stolku ostré hrany. Chcete si přece odpočinout, ne se zranit.
Líbí se vám nějaká postel a hledáte ze stejné řady lůžko s úložným prostorem nebo zvýšenou senior postel? Vyzkoušejte nové filtry.
Vybrané postele u nás koupíte nejen ve velikosti, která se vám do ložnice hodí, nebo namořené v barvě, jakou máte rádi. Vyberete si je u nás i v takové variantě, která vašim potřebám vyhovuje nejvíce: jako manželská postel, jednolůžko, postel s úložným prostorem nebo zvýšené lůžku usnadňující vstávání seniorům a všem, kterým už pohyb dělá trochu problémy.
Prostě pokud se vám nějaká postel z masivu líbí, nachystali jsme vám pro nejžádanější řady filtr, kterým si snadno zobrazíte všechny příslušné kousky masivního nábytku. Mezi jednotlivými nábytkovými řadami si také můžete snadno „překlikávat“. Vyzkoušejte si to :):
Odstranili jste starý nátěr a laky? Výborně, je čas na kontrolu nábytku, zda dřevo nemá na svém povrchu nerovnosti: praskliny, dírky, vrypy nebo uražené hrany.
Někdy nejen esteticky nábytek degradují, ale často zabraňují i v jeho použití. Proto bude třeba nerovnosti zacelit. Pokud vám na dřevěném nábytku chybějí celé díly, bude jejich náhrada práce spíše pro zkušeného truhláře. Šikovný kutil si při nápravě starého dřevěného nábytku vystačí i s tmelem či truhlářským voskem.
Tmel se hodí na masiv i dřevotřísku
Truhlářských tmelů je celá řada a využijete je na nábytek z masivu i na podklad z dřevotřísky. Při výběru tedy myslete na to, na co vlastně tmel využijete. Tvrdý výplňový tmel je na velké praskliny, spáry a díry. Dá se totiž dobře brousit. Na lišty kolem podlahy se hodí tmel, který zůstává stále pružný a brousit se nedá. Vypadlý suk vyplníte také tmelem nebo kulatinou stejného průměru.
Tmel se hodí na masiv i dřevotřísku
Hotový jednosložkový tmel na masivní nábytek k okamžitému použití koupíte v každém hobby obchodu, ale můžete si ho také vyrobit doma vmícháním plavené křídy do fermeže, přimícháním sádry či pilin do disperzního lepidla (třeba Herkules) nebo vmícháním dřevěných piliny do syntetických laků a barev a podobně. Co také zvážit při koupi? Zda zaschlý tmel budete přebarvovat nebo ho necháte v jeho odstínu. Ve druhém případě nezapomeňte vybrat tmel ve vhodné barvě – najdete ji na obalu nebo na vystaveném vzorku. Důležitá je i přilnavost tmelu. V případě, že ho použijete na nábytek z masivu, dřevěné prvky či na dřevotřísku, si s přilnavostí hlavu lámat nemusíte – bude u takového podkladového materiálu dostatečná.
Tmelte jen očištěný nábytek
Před vytmelením je dobré nerovnost (díru, spáru) trochu očistit od prachu, třísek a pilin. Tmel nanášejte pomocí špachtle nebo větší třísky, vždy tak, aby trochu vystupoval nad povrch. Nechte tmel opravdu důkladně vyschnout a jeho výrazný nadbytek odstraňte ostrým dlátem. Povrch pak jemným smirkovým papírem vybruste do roviny. Nejdříve krouživý pohybem, pak struktuře dřeva. Doporučujeme použít smirkový papír na hranolku. Jinak se vám může stát, že na nábytku, který renovujete, naopak nechtěně novou prohlubeň vyrobíte. Nábytek z dřevěného masivu máte zatmelený a zbývá už jen poslední část renovace – nový nátěr.
Ať už sháníte lůžka v provedení senior, nejste už tak čiperní jako dřív nebo se vám jen prostě špatně vstává, měly by vás zajímat vysoké / zvýšené postele.
Proto čím je vaše postel vyšší (a i vaše končetiny tak při sezení na posteli svírají větší úhel), tím se vám lépe z postele stává i na ni usedá. Sháníte vysokou / zvýšenou postel nebo postel v provedení senior? Výborně, jste tu správně. Pro snazší výběr jsme proto všechny postele s touto úpravou rozdělili podle velikostí: vyhovuje vám šířka 120, 140, 160, 180 nebo dokonce letiště 200 x 200 cm?
Snadno si teď vybírejte pomocí filtrů, které najdete v záhlaví oddělení vysokých postelí nebo na boční liště.