Rady a tipy, Strana 5
V menších bytech či malých domcích je to někdy boj doslova o každý centimetr. Proto jsme pro vás nachytali novou kategorii – rozkládací postele.
V menších bytech či malých domcích je to někdy boj doslova o každý centimetr. V noci se máte kde uložit ke spánku, ale málo platné, přes den postel zabírá vlnou část pokoje.
Určitě ale nejste sami, kdo přemýšlí, jak je zařídit tak, aby ušetřil místo. Jděte na to i vy chytře. Vyberte si rozkládací postel z českého výběrového masivu pro hosty i pro každodenní spaní a šetřete u sebe doma místo – postel roztáhnete z 90 cm na šířku 120 nebo dokonce až 160 cm.
Máte zájem o rozkládací postele? Připravili jsme pro vás nové oddělení, kde tyto postele snadno najdete. A ještě jeden bonus máme, pro tento nábytek z masivu je pro vás doprava zdarma.
Kdo dobře spí, tomu se dobře žije. I tak se dá shrnout význam spánku pro kvalitu života. Jinými slovy, kdo dobře spí, pravděpodobně má dobrou životosprávu a mír v duši.
Na spánek se dá dívat, ale i obráceně: spánkový deficit a s ním spojená neschopnost lidského organismu si přes noc odpočinout vede k únavě, ke krizi partnerského soužití či stresu. A od nich k hlubším problémům jako deprese a vyčerpání. Zdá se vám, že to ani s vaším spánkem není tak úplně v pořádku? Pak vám odpovědi dá tento článek.
1. Na spánek má být připravená i ložnice
Hektický styl života a prolínání práce s osobním životem způsobily, že zapomínáme na zkušenosti svých předků. Ke zdravému spánku potřebujete samostatnou ložnici, kde jsou místo blikající televize, tabletů a počítačů – postele. Na první pohled banalita skrývá velkou pravdu, která obyvatele garsoniér nepotěší: pokud pracujete nebo trávíte volný čas ve stejné místnosti, ve které spíte, kvalita spánku se vám sníží.
Místnost určená k odpočinku, ale nepotřebuje jen specializovaný nábytek do ložnice, ale i závěsy zaručující černočernou tmu. A ložnice potřebuje i dobré větrání. A proti místnosti, kde trávíte den, i nižší teplotu. Ne nadarmo jsou ložnice zařízeny poněkud minimalisticky: postel, nějaké šatní skříně nebo komody. Harmonicky a vlastně i stroze připravená ložnice našemu spánku prospívá. A udělat pořádek bychom si měli nejen v ní.
2. Ukliďte si v hlavě
Na spánek bychom si měli vynahradit dostatek času: alespoň 7, ale klidně i 9 hodin. A nejen dostatek, ale i určitou denní dobu. Ulehnutí do postele chce jistou pravidelnost. Ukládání do postele, ale vyžaduje nejen to. V ideálním případě byste měli jít spát, aniž byste hlavu zatěžovali stresem z práce, školním (ne)prospěchem svých ratolestí nebo vším, co způsobuje neklid. Proto je pro dobré usínání lepší, když si před spaním raději otevřete knížku než další kolo počítačové hry. Naučte se proto večer odepřít vše, co vám spánek stíží.
3. Těžká večeře = těžký spánek
Pokud se před spaním doporučuje pohyb, nemělo by to být vypjaté utkání, které vám tělo naplní euforií. Dobrá je aktivita, která tělo příjemně unaví. Pro mnohé jistě intimní chvilky a sex.
Postel nebo peníze?Chcete být spokojení? Dobře se na to vyspěte. I vědci z Oxfordu přišli na to, že spánek nás těší víc než vyšší výplata. |
Co je naopak před uložením se do postele zapovězeno, je kofein, nikotin, těžká jídla a alkohol. Toto vše zaručeně způsobí, že se budete v noci převalovat, jak kdybyste místo na matraci spali mezi kamení.
4. Tvrdší matrace = tvrdší spánek
Jakkoliv chceme peřiny měkké a hebounké, kvalitní matrace bude spíš taková, jakou doporučují ortopedi. Takže spíše tvrdší. Pokud si vyberete sendvičový typ ze dvou vrstev přilepených k sobě, platí, že na vrchní stranu patří její tvrdší polovina.
Matrace by měla být také z materiálu, který zajistí její vzdušnost a větrání. Člověku nesvědčí spánek v místě, kde je průvan nebo kde se víří prach. I matrace potřebuje cirkulaci vzduchu, takže pod ní potřebujete – postel.
5. Postel je království spánku
Jak jsme už psali, ložnice by v ideálním případě neměla sloužit k ničemu jinému, než je spánek. Na druhou stranu, ani postel by neměla být místem pro nic jiného než relaxaci. Ani pro práci, ani ke sledování televize.
Postel vám usnadní i ranní vstávání: nejdřív jedna noha, pak druhá, pomalu otvíráte oči a protahujete se… Jistě se poznáváte, že? Ať už letiště, manželské postele nebo jednolůžka – umožňují vám zaujmout optimální polohu pro všechny: na zádech nebo na pravém boku. Záleží i na kvalitě postele: postele z masivu jsou určitě vhodnější než vrzající rozviklané postele z dřevotřísky, které zaskřípají při každém převalení se.
Chcete být spokojení? Dobře se na to vyspěte. I vědci z Oxfordu přišli na to, že spánek nás těší víc než vyšší výplata.
Nábytek z masivu, v dnešní době vyráběný za pomoci vyspělých technologií, neztratil nic na svém originálním vzhledu. A k němu získal další praktické a funkční vlastnosti. Které to jsou?
Proč se vůbec nábytek z masivu moří?
Nábytek z masivu je povrchově ošetřen bezbarvými laky nebo oleji a nabízí se velké množství odstínů k moření. Změnou odstínu nábytku doladíte barevné provedení celého interiéru.
Tmavší odstíny upřednostní jednotlivé kusy nábytku v místnosti. Mořením se zvýrazní rozdíly v masivu a plně vynikne originální kresba. Bílá či bělená ložnice z masivu se zachovanou strukturou dřeva zaujme asi každého
- Dřevo se mořením zušlechtí
- Zvýrazní se jeho typický charakter
- Získá požadovanou barvu
- Je lépe chráněn jeho povrch
- K moření se hodí všechny druhy dřeva
Vybrali jsme za vás: jednolůžková vysoká manželská postel Naomi supra buk a ukázky moření
Jak na údržbu mořeného nábytku z masivu
Pro údržbu povrchů nepotřebujete mnohdy víc než vlhký hadřík a občas trochu přírodního vosku. Nikdy nepoužívejte agresivní leštěnky s rozpouštědly – vyhýbejte se proto všem univerzálním prostředkům, u kterých si nejste jisti jejich účinností. Nemusely by zatočit jen s nečistotou.
Kvalitní zpracování povrchů u nábytku z masivu nevyžaduje žádnou náročnou péči. Stačí, když budete pravidelně utírat prach suchou utěrkou, aby se nedostal do pórů. Nebo nábytek sem tam vysajte – obojí vždy ve směru struktury dřeva. Kvalitní dřevěný nábytek – třeba postele z masivu – se vám za to odmění svou prostou krásou a prakticky nekonečnou životností.
Dejte pozor:
- Mořený nábytek se špatně snáší s vodou
- Vyhýbejte se agresivním leštěnkám
- Mokrým hadrem jen zanesete póry prachem
Jaké jsou ochranné nátěry dřeva?
Ať už jde v našem případě o nábytek do bytu nebo ne, dřevo je i dnes vysoce módní záležitostí. Široká nabídka dřevěného nábytku a mnoho způsobů jeho použití přinesl i různé nátěry na dřevo na jejich povrchovou úpravu:
- lazury dodají dřevu barevný odstín
- impregnační prostředky zvýšují odolnost při napadení plísněmi, biologickými škůdci, mechy nebo houbami
- krycí barvy zakryjí povrch dřeva a maximálně omezí prostup UV záření
- transparentní laky povrch dřeva zcela uzavřou
Proč nakupovat výrobky od HP nábytek?
Veškerý nábytek je z kvalitní domácí kulatiny a díky své robustnosti vydrží dlouhá léta. Vyniká kvalitním zpracováním a můžete jej snadno kombinovat. Vyberte si z mnoha odstínů moření barvu svého oblíbeného typu dřeva.
Nejsme jen prodejci, známe podrobně výrobky a technologické postupy výroby nábytku. Proto vám rádi odborně poradíme. Při objednávce nad 3 000 Kč vám nábytek dovezeme až domů zdarma!
Pokud sháníte postele z masivu, potřebujete k nim nejen matrace, ale také rošty. Matrace, aby vám co nejlépe sloužila, potřebuje vhodnou oporu – rošt. Laťový nebo lamelový. Polohovací, s bočním nebo nočním výklopem.
Jen díky roštu vaše matrace volně dýchá. A lepé vám proto bude v nejlepší kondici sloužit. Pokud zvolíte vhodný rošt, matrace také na samotnou postel lépe dosedne a vám poskytne patřičný komfort.
Co spojuje všechny módní vlny a styly bytového designu napříč lety? Jedině nestárnoucí dřevěný nábytek. Nadčasovost dřevěného nábytku, ať už se jedná o pravé dřevo nebo dřevěný dekor, je ověřená celou řadou let.
A stále platí, že pokud si vyberete kvalitní kousek, vydrží vám celá desetiletí. I když se okolní vybavení mění a přizpůsobuje se aktuálním módním trendům.
Jak na péči o dřevěný nábytek?
Kvalitní dřevěný nábytek lze bez nad sázky brát jako investici do vlastního bydlení. Ať už máte nábytek z masivu nebo dýhy, jedná se o pevný a odolný materiál. A se správnou péčí a údržbou bude vypadat jako nové po desítky let.
Jak ale poznat, co právě váš starší dřevěný nábytek potřebuje a jaký přípravek ho nejlépe ošetří? Co když si nemůžete vybrat z nepřeberného množství leštěnek v regálech drogerií, nebo se vám zdá, že po vašem ošetření se dřevo neleskne, jak by mělo? Nevíte si rady, jestli použít jiný prostředek pro postele z masivu a jiný pro skříně a komody? Zkuste osvědčené (ale bez záruky) babské rady, díky kterým dodáte dřevěnému nábytku potřebnou péči. A navíc ušetříte za koupi řady leštidel a saponátů.
Oslnivý lesk bez nepříjemného aroma
Určitě znáte speciální leštěnky se silnou vůní, které mají za úkol dřevěný nábytek jemně hydratovat, vyleštit a ochránit před prachem a zubem času. Zkuste kupovanou leštěnku vyměnit za doma vyrobenou. Dosáhnete vysokého lesku, přirozenější a šetrnější hydratace a příjemným bonusem je, že celý byt nezahltí chemické aroma.
Recept na domácí leštěnku je naprosto jednoduchý. Smíchejte lžíci olivového oleje se solí, řádně rozmíchejte a pomocí navlhčeného hadříku vleštěte do nábytku. Sůl jemně odstraní nečistoty a olivový olej šetrně ošetří dřevěný povrch nábytku a vytvoří nepatrnou ochranou vrstvičku.
A jak je to výrobky od Hp nábytek z našeho obchodu?Připomínáme, tyto babské rady jsou vhodné pro starší nábytek. Naše skříně, postele nebo komody mají povrch ošetřený nástřikem mořidla. A povrch mají uzavřený několika vrstvami UV laku. Vše je vybroušeno do celistvé vrstvy a vytvrzeno v UV tunelu. A výsledek? Zvýrazněná kresba a barva masivního dřeva. A masivní nábytek s povrchem, který nepotřebuje žádnou složitější údržbu než občasné zbavení prachu. |
Pryč s otisky
Možná se vám taky stalo: při běžném používání dřevěného nábytku, především stolů, stolků a komod z masivu, se prostě nevyhnete otiskům prstů nebo kolečkům od skleniček. Ale nezoufejte, jednoduše se jich zbavíte pomocí silného černého čaje. Vymáchejte hadřík v čaji a otisky rozleštěte. Černý čaj stejně účinně nahradí jablečný ocet.
Škrábance na dřevěný nábytek nepatří
I při tom nejšetrnějším zacházením se na dřevěném nábytku sem tam objeví škrábance. Nezoufejte, ani u hlubších škrábanců se se svým milovaným dřevěným kouskem nemusíte loučit. Smíchejte půl šálku octa s půl šálkem olivového oleje a pomocí vlhkého hadříku rozleštěte. Zbavíte se škrábanců a dřevo navíc šetrně ošetříte.
Co na běžné ošetření dřevěného nábytku?
Upřímně? Zapomeňte na speciální a mnohdy drahé saponáty, které jsou silným chemickým koktejlem. A nemusejí být pro dřevo z dlouhodobého hlediska vhodné. Pokud máte pocit, že bez bublinek a chemie není nic čistě, vyměňte saponát za obyčejné mýdlo na ruce. To je šetrnější díky složení i PH vhodnému pro lidskou pokožku. Dřevo umyje a nezatíží.
Pokud se chcete chemii úplně vyhnout, sáhněte po octu, sodě a oleji. Lesk a čistota zaručena. Nezapomínejte, že pro dřevo není vhodné příliš velké množství vody. Používejte jen mírně navlhčené hadříky a případné louže ihned vysušte suchým hadrem a dřevěný nábytek ošetřete olejem.
Jeho odpůrci se neshodnou, jaký čas vlastně chtějí. Z postele tedy budeme ještě nějakou dobu, při každé změně, vstávat i nadále rozlámaní.
rawpixel.com | www.freepik.com
Na jaře 2019 na základě unijní konzultace s občany EU odhlasovala od roku 2021 Evropská komise zrušení letního času. Letní a zimní čas se ale ještě nějakou dobu střídat bude. Jak je to možné? Odpůrci střídání se, jak se dalo čekat, nedohodnou, co vlastně chtějí.
Jak je to u nás? Konec střídání podporuje cca 70 % českých občanů. 42 % z nich si přeje celoročně o hodinu dopředu posunutý čas (letní), cca 1/4 chce středoevropský – standardní – čas. A zbytek? Ten se nedokáže rozhodnout. Zastánci letního času argumentují vlastně podobně jako zastánci střídání: v létě nám letní čas protahuje denní světlo. V letní dny totiž svítá výrazně brzo ráno, takže jedno, jestli slunce vychází třeba ve 4 nebo v 5 ráno. Stejně z postele lezeme za denního světla. Kdežto večer tato hodina, když se setmí už po osmé hodině, bude mnohým citelně chybět.
Tak tu tedy budeme mít letní čas celoročně? Proti tomu se zase staví řada lékařů. Čas, kdy bychom se měli dostat do postele (a tedy i ráno vstávat), totiž výrazně ovlivňuje celý náš biorytmus – naše vnitřní biologické hodiny. Ty regulují celou řasu procesů v lidském těle – tlak, regeneraci, tvorbu melatoninu – tzv. hormonu spánku. Tím, kdo naše biologické hodiny natahuje a seřizuje, je právě denní světlo.
Letní čas v zimě by měl ale i jiný důsledek. Ráno, když se tělo probouzí, nám v něm denní světlo startuje procesy spojené s fungováním lidského organismu. Pokud bychom tedy vstávali více do tmy, došlo by s takovým nesprávným nastavením např. k více infarktům. Ty jsou totiž nejčastější právě ráno.
Střídání času a jeho vliv na spánek
- Kvalitní spánek je podporován pravidelností a rutinou, kdy uléháme na lůžko.
- Zdravý člověk se změnou vyrovná do několika dní. U někoho se ale nevyspělost projevuje zbytečným stresem a nižší soustředěností.
- V prvních 3 dnech, kdy jdeme do postele nebo z ní vstáváme v jinou než naučenou dobu, roste riziko infarktu.
- V pondělí po změně času roste četnost dopravních nehod kvůli nevyspání.
Na trhu naleznete mnoho výrobků z různých druhů dřevin a způsobu zpracování. U těch starších se jako materiál používal buk průběžný (dlouhé a délkově nenastavované průběžky neboli průběžné lamely).
To jádrový buk se bral na levnější výrobky, kde je rozhodující faktor cena.
Výrobci mířící na kvalitnější zboží ale od těchto variant postupně ustupují a snaží se zlepšit použitým materiálem celkovou kvalitu zboží. Průběžkový buk může být v určitých místech nestabilní a jádrový buk ze středového nevyzrálého dřeva je velice barevně nejednotný s náběhem tmavě hnědých až černých částí.
Cinkované dřevo spojuje ty nejlepší vlastnosti
V naší nabídce naleznete to nejlepší spojení všech vlastností bukového masivu: postele z masivu a nábytek jsou pouze z napojovaného – cinkovaného bukového masivu. Masiv je tvořen z lamel výběrového buku a spojen klínovým ozubem. Jedná se o nejkvalitnější provedení s pestrým vzhledem kresby dřeva, vysokou pevností a tvarovou stálostí.
Bukový masiv je mírně pařený a má jednotný barevný odstín. Nábytek z masivu je tak odolný vůči mechanickému poškození a velice pevný v konstrukčních spojích.
Celkově se uvedené způsoby zpracování masivu dají porovnat následovně:
Buk cink
+ výběrový materiál bez vad
+ tvarově stabilní, nepraská a nesesychá
+ atraktivní parketový vzhled
- vyšší cena
Buk průběžný
+ pro někoho stará klasika
+ jednoduché zpracování
- horší stabilita tvaru
Buk jádrový
+ nízká cena
+ jednoduché zpracování
- horší kvalita materiálu
- velké barevné rozdíly
Mít tak možnost zařídit si pokoj dle svého vkusu! Kdo se takto zasní, většinou myslí obývací pokoj nebo místnost, kde tráví svůj volný čas. Nebo dokonce kuchyň. Proč ale ne ložnice?
Místo, kde trávíme z celého dne pravděpodobně nejdelší čas, si podobnou péči taky zaslouží. Pojďme si prohlédnout 4 styly, které českým ložnicím dominují.
Ložnice ve skandinávském stylu
V poslední době je poptávka po designu ze severských zemí. Dává důraz na přírodní materiály, monochromní barevnost světlých tónů a celkovou jednoduchost. Je to možná vliv dlouhých skandinávských nocí, že severské ložnice působí tak prostě, ale útulně.
Ložnice ve skandinávském stylu, foto: Douglas Gibb
Ať jednolůžko nebo manželská postel, spaní je vždy jednoduché bez zbytečných ornamentů, jak to jen může být. Takové postele jsou samozřejmě z masivu. Charakteristická je také dřevěná podlaha a absence velkých celoplošných koberců, bez kterých si české domovy neumíme představit.
Minimalistický styl
Ve své jednoduchosti se podobá skandinávskému. Ale ta tam je útulnost dřeva a parket. Minimalistický styl si libuje v jednoduchých jednobarevných plochách, pravých úhlech. Ložnice jsou zařízeny až poněkud stroze, šatní skříně jsou často zapuštěné do stěn.
Ložnice v minimalistickém stylu, foto: Bimago
Dřevěný nábytek často nahrazují noční stolky z oceli a skla. Samozřejmostí jsou velké skleněné plochy, které skoro smazávají hranici mezi interiérem a venkem. Přísný vzhled takové ložnice je doslova opakem retro – vintage stylu.
Vintage a retro styl
Oba termíny se vzájemně zaměňují, ale o jednu a tutéž věc nejde. Zatímco vintage označuje věci, co nějakým způsobem přežily, byly i později renovované, jsou ale původní. Retro pak patinu napodobuje. Ale pro naši potřebu budeme dělat, že rozdíl je dávno smytý.
Ložnice v minimalistickém stylu, foto: Engineer contractor
Jaká bude ložnice a nábytek v tomto stylu? Bude určitě působit hřejivě, na první pohled příjemně, domácky a zabydleně. Jeho součástí budou zdobené dřevěné komody. Ze stejného materiálu nebudou chybět ani masivní postele, na které patří přehozy s jemným vzorem. Častý je motiv cestování – když otevřete okno takové ložnice, máte kdesi v dáli často pocit jemného šumění moře.
Rustikální ložnice
Styl připomínající venkov. A vlastně i jeho hodnoty: k nim patří jistá neměnnost a stálost prověřených hodnot. Není divu, že se v rustikálních interiérech objevuje často kámen a nábytek z masivu. A je jedno, zda malovaný, vyřezávaný nebo nesoucí stopy svého dlouhého věku – patiny.
Ložnice v rustikálním stylu, foto: Incense
Pro svou imunitu mohou zejména starší lidé udělat i to nejmenší a vlastně samozřejmé – dobře se vyspat. Jak na to? Poradí vám doktorka Jitka Bušková na Českém rozhlase.
Bude 21. století stoletím spánku nebo bude pokračovat trend, kdy si spánku ubíráme?
Poslechněte si krátký pořad (necelých 25 minut) se sympatickou paní doktorkou Jitkou Buškovou. Dozvíte se v něm, kolik hodin spánku je dostatečných. A co vše vám případně hrozí, pokud spánek zanedbáváte.
Paní doktorka se také zamyslí nad tím, proč je spánkovým deficitem ohrožena zejména mladá generace a kolik hodin spánku je vlastně dostatečných.
Je to jen 5 nebo naopak dokonce 9 – 10 hodin. Záleží prý hlavně na vás, jak se po probuzení nebo opuštění postele cítíte a zda jste skřivan nebo sova. Či zda vás více zmáhá únava a trápí podrážděnost.
A co u mnohých oblíbený malý šlofíček po obědě? A co když si dáte před ním kafíčko nebo čaj? Jak vidíte, zajímavých dotazů padlo hodně.
Nový pohled také paní doktorka přinesla na spontánní probouzení během noci nebo na tzv. dospávání o víkendu? Možná vás překvapí novými poznatky, že o víkendu z postele prchat nemusíte a zvládnete alespoň tehdy něco dohnat z toho, co jste přes pracovní týden zanedbali. Ale pořád je nejvýhodnější kvalitní, pravidelný spánek.
Klikněte na článek:
A není vlastně poněkud těžkopádný, abyste jej v případě potřeby přenesli jinam? Kvalitní nábytek z masivu je vyroben pomocí CNC obrábění, při kterém je možné nábytek spojit různými šrouby a spojovači. Díky kvalitní české výrobě má nábytek z masivu šrouby skryté. Takže jeho vzhled nenarušují.
Masivní nábytek – montáž pochopí i lajk
Propracovaný výrobní program zaručuje jednoduchou montáž. I správný obchodník by mněl i tak znát postup montáže a případně laikovi poradit, jak při montáži nábytku postupovat. Takže se nás nebojte při nákupu zeptat. A jak na montáž? Jednotlivé díly jsou uzpůsobeny přímo pro svůj účel a nemůže dojít k záměně.
Jen u skříněk z lamina se jednotlivé díly dělají univerzální. A tam může nastat problém s množstvím děr, které zamotají hlavu i odborníkovi. Je zde důležitá kvalita provedení i tloušťka materiálu. Masivní nábytek by měl být vyroben z 25mm masivu, tenčí materiál jen na vnitřní vybavení. Při záměně dílu (tloušťky) zde při zatížení například televizorem hrozí prohnutí desek – což je známo u levných skříněk.
Nábytek z masivu snadno vyneste i do patra
Masivní nábytek je oblíbený do chat a chalup. Smrkový masiv je asi o 1/3 lehčí než dřevotříska a má větší pevnost, takže nemusíte mít obavy z váhy nábytku při transportu takové komody z masivu do horních poschodí nebo do podkroví.
Takže jaké výhody má nábytek z masivu?
- Spojovací šrouby jsou skryté a nenarušují vzhled
- Nábytek snadno sestavíte – nemůžete díly zaměnit
- Nábytek je lehčí než dřevotříska, vynesete ho i do patra