Rady a tipy, Strana 6
Nic není věčné, ani matrace, kterou si do postele pořídíte. Její životnost výrobci často uvádí i 15 až 20, z hlediska hygieny se doporučuje matraci do cca 10 let vyměnit.
Investovat do matrace se vyplatí už při nákupu. Záda a spokojená mysl vám za kvalitní spánek jen a jen poděkují. Není v tom smyslu pranic nezajímavé, že s větší ochotou investujeme do drahé televize, u které čekáme možná poloviční životnost a před kterou strávíme sotva polovinu času, než při nákupu matrace. Investovat do matrace se ale vyplatí nejen při nákupu – ale i během jejího používání. Jak se o matraci starat, aby po onu dobu sloužila co nejlépe?
Kdy vlastně ta stará dosloužila
Čas k výměně poznáte docela snadno. Ve středu se vytvořila zřetelná proleženina. Matrace na sobě nese viditelné znaky intenzivního používání: odřeny nebo dokonce protržený povlak, opotřebované švy. Doba používání (jak jsme uvedli – do 10 let) se nebezpečně rychle blíží svému naplnění.
Matrace patří na rošt
Pokud položíte matraci na pevný podklady (třeba přímo na podlahu), ničíte matrace nejen mechanicky, ale způsobíte i její špatné odvětrávání. Matrace tak nemůže dýchat. Hrozí koncentrace vlhkosti a s ní i spojené plísně. Ideální jsou pružné lamely nebo dřevěné rošty. Dobrý rošt je tedy bezpečnou a jistou spojnicí mezi postelí a matrací. A zároveň umožní, aby matrace měla dostatek prostoru a přirozeně „dýchala“. Vybíráte si u nás postel z masivu a chcete k ní správný rošt. Obraťte se s dotazem na nás, rádi poradíme.
Matrace by ale měla dýchat z obou stran: proto každé ráno povlečení hned nezastýlejte, ale nechte postel obrazně řečeno nějakou tu minutu vydechnout.
Matraci pravidelně obracejte
Matrace nepotřebuji jen pravidelné větrání a úklid spojený s vysáváním. Abyste předešli tvorbě propadlých částí, matraci obracejte. Bude tak namáhána rovnoměrněji. Obracejte ji na posteli ale nejen od hlavy k nohám. Pokud to její váha a velikost umožní, otočte ji, ideálně s každou změnou povlečení, i spodní stranou nahoru. Rovnoměrným zatěžováním matrace výrazně přispějete k její delší životnosti a kvalitnějším spánkem během doby jejího používání.
Matraci chraňte
Vašemu lůžku neškodí jen zvýšená prašnost. Jak se zmenšují byty, je častější praxe, že celou část bytové jednotky určené k obývání tvoří jedna jediná místnost. Ta spojuje všechny funkce: tedy odpočinek a spánek – a k nim i vaření. Ale i když máte luxus samostatné ložnice, vaše matrace ocení, pokud na ni použijete vhodný chránič. Ochranný povlak zamezí cestě loupajících se šupinek naší kůže do útrob postele a matrace. A tím zbaví zde sídlící roztoče jejich hlavní potravy. Bez dostatku této stravy se tak roztoči nemohou nekontrolovatelně množit. Povlak často ochrání matraci i celou postel, když si do ní omylem vylijete nedělní ranní čaj nebo kávu.
Postel slouží jen pro odpočinek
Matraci nesvědčí jednostranné zatěžování. Pokud máte rádi jednu polohu spánku a po posteli během noci necestujete, jak už víte, měli byste matraci pravidelně obracet. Postel by ale taky neměla sloužit jako odkladiště těžkých předmětů – třeba velkých knih, kterými chcete před spánkem pravidelně listovat. Rošty a matrace také nebudou rády, když si z vaší postele udělají děti trampolínu.
Je za námi více než rok trvající (a doufejme, že končící) pandemie. A s ní související říznutí do stylu života, na jaký jsme byli zvyklí. Jak moc byl tento řez radikálním?
Ulice měst osiřely [foto: stocksnap.io]
Lockdownem uzavřená společnost s sebou přinesla nejen prázdné obchody a školy, ale také pracoviště a omezenou možnost zábavy nebo vycestování. Už jsme to psali dříve: naše byty se chtě nechtě změnili na místo, které nám mělo nahradit zavřené kanceláře, tělocvičny a zmíněné školy.
Situace, kdy přes bytu stalo zároveň pracoviště, případně třída nebo tělocvična, změnila nároky na zažitou organizaci bytu. Více než dřív více nejdřív klademe důraz na víceúčelovost nábytku místností (dvojpatrové palandy, skládací stolky, stěny a postele) a dobré využití prostoru. Balkon nebo terasa jsou u nás ještě víc ceněným bonusem, když nahrazují možnost trávení volného času v naráz nepřístupné přírodě.
Koronavirus přinesl také změny v nakupování: nábytek a bytové doplňky častěji nakupujeme internetových obchodech (jako je nakonec třeba právě tento). A věříme, že trend těchto pohodlných nákupu vydrží do budoucna
100 000 za 1 m2. A není to málo?
Obecně přiškrcená možnost utrácet peníze (za zábavu, oblečení, kulturu nebo třeba za dovolenou) jen posílila tendenci Čechů dále navyšovat své úspory. Jedním segmentem trhu, který má paradoxně za sebou mimořádně úspěšný rok, jsou reality. Alespoň z pohledu prodávajících. Během roku došlo bezprecedentnímu navýšení nových hypoték. A s tím i k nebývalému zvýšení cen za metr čtvereční.
Patříte ke šťastlivcům, kteří si nově pořídili chatku nebo chalupu? Čerstvého vzduchu, dlouhých západů slunce a klidných rán si užijete ve stylovém interiéru. Jeho atmosféru vám pomůže vykouzlit nábytek. A když chata, tak dřevo. Když nábytek, tak masiv. Nemusí jít o tradiční selské bytelné postele, malované lavice, truhly a skříně. V malé chatce bude dobře vypadat jednoduchý skandinávský nábytek s dlouholetou tradicí spojení bydlení s přírodou. Jinde nedají dopustit na prosté tvary tradičního dřevěného nábytku, jako jsou masivní postele, skříně či komody. |
Nejen v Praze, ale i v Brně a dalších velkých městech. I to do budoucna ovlivní styl bydlení. Ani vyšší hypotéky nejsou schopný zafinancovat adekvátně velké byty, proto v novostavbách často dominují jednotky těch nejmenších nejzákladnějších dispozic: 1 + kk nebo 1 + 1. Tím si zakládáme na budoucí bydlení: bude ještě více klást důraz na minimalismus, mnohostranné využití prostoru a velkou variabilitu skládacího nábytku.
Nová zkušenost: město bez města
Zajímavým fenoménem se stalo takzvané město bez města. Co tím rozumíme? Všichni dávající přednost životě s velkou koncentrací lidí naráz zjistili, že život ve městě přináší pouze nevýhody – bez toho, kvůli čemu si život ve městě kdysi vybrali. Zavřené byly školy, restaurace kavárny, kina, galerie, divadla i hudební kluby.
Dřevěné chalupy nad zlato
S tím, jak život ve městě přišel o své benefity a lákadla, ruku v ruce stoupal zájem o nemovitosti v horách nebo obecně na venkově. Realitní makléři sledovali stále rostoucí ceny i to, že nemají co prodávat. Z trhu rychle zmizely nejen chaty chalupy a apartmány Krkonoších, Posázaví, na Šumavě nebo v Beskydech, ale i pásu kolem Prahy a Brna. Zájemců proti loňsku přibylo až o 30 %, často ochotných předplatit cenu i o jednu čtvrtinu. Důvodem nebyl nějaký nárůst milovníků dřevěných roubenek a poctivého nábytku z masivu. V době, kdy není možné cestovat, nastal útěk měšťáků na venkov.
Pokud jsme na začátku psali o tom, co koronavirus přinesl nového, tady se jen potvrzuje známé: co Čech, Moravan nebo Slezan, to chalupář nebo zahrádkář.
Jak si kdo ustele, tak si i lehne. A jak si lehne, tak se i ráno probudí. Určitě taky víte, že od toho, jak odpočatí a spokojení ráno z postele vstanete, se odvíjí i zbytek dne. Prostě správný spánek – to je hotová alchymie.
Pokud je člověk mladý, tak mu stačí obyčejná matrace položená rovnou na podlaze. Jak je člověk starší a z postele se mu vstává hůř a hůř, zjišťuje, že takové řešení nedělá dobře ani jemu ani matraci.
Matrace potřebuje dýchat
Matrace by měla být usazena na roštu. Rošt jednak pomáhá matraci ještě lépe reagovat na lidské tělo a rovnoměrněji rozložit jeho váhu. Matrace se tak pomaleji proleží. Navíc matrace, aby si po delší dobu udržela své nejlepší vlastnosti – měla dostatek prostoru, aby mohla větrat. Jen tak se matrace po krátké době nestane základnou pro množení roztočů nebo dokonce plísní. Tady by měli zbystřit nejen alergici. Prostě matrace se bez roštu neobejde.
Pod vysokou postel se snadněji uklízí…
Zvýšená postel, kde matrace nebo rošt neleží přímo na podlaze, vám usnadní úklid. Pod takové lůžko se snadno dostanete se vysavačem nebo některým z nástrojů na úklid podlahy. Uvolněné místo můžete samozřejmě využít pro instalaci zásuvky nebo boxu. Úložný prostor pod postel vám tak výrazně pomáhá šetřit místo pro jiný masivní nábytek a zejména v menších bytech je k neocenění.
… a snadněji se z ní vstává
Nejen postele, co mají čelo, jsou chráněny před průvanem. Tento pohyb vzduchu je často umožněn průduchy a špatným utěsněním pod dveřmi. Proto všichni, kdo průvanem trpí, by měli volit vyšší postel. A vyšší postel ocení zejména při vstávání všichni, kdo už mají horší kondici.
Pokud totiž každé ráno nechcete dělat nechtěné dřepy (což třeba v seniorském věku těžko zvládnete), potřebujete lože, ze kterého se vám bude pohodlně vstávat. I mladší člověk je rád, když se po ránu nejdříve posadí. Při prudkém vstávání se mu tak nezatočí hlava.
Vysoké postele ocení:
- senioři,
- budoucí maminky,
- všichni s problémy pohybového aparátu
- nebo osoby trpící nízkým tlakem.
Jak poznáte správnou výšku postele? Vaše dolní končetina by při sezení měla svírat přibližně pravý úhel. Dělá to tedy postele vysokou 45 – 55 cm (běžná výška postele z masivu v naší nabídce je cca 37 cm). Pro seniory i více – platí, že čím bude větší úhel, který bude svírat stehenní a holenní kost, tím bude pro ně stávání snazší.
Rok se všemi jeho dosavadními veletoči je pak krásný příklad toho, jak se odhady trendů pro nábytek a interiéry, kterými rok končil a nový rok začal, ukázaly být tak trochu včerejšími novinami. Často rychle zastaraly a přestaly být relevantními. Všechny? To určitě ne.
Některé se naopak do útlumu života a společnosti spojeným s korona krizí pozoruhodně trefily. Třeba barva. V paletě barev na nábytek (nejen čalounění, ale třeba čela postelí, polštářky, dekorativní drobnosti na skříně) u designerů překvapivě vyhrála pánská móda. A s pánským šatníkem spojená monochromii, jednoduchosti a tlumenosti škály barevných tónů. Barvy mohou být i sytější, ale bez výrazných vzorů. A je pravda, že podobně střídmé inspiraci přeje doba dobrovolné úspornosti a omezování.
Slovo roku 2020 bude určitě koronavirus. A taky karanténa, která otestovala možnosti práce z domu. Navrch často s péčí o děti a jejich domácí výukou. Proto se znovu a znovu přetřásá, jak pomocí nábytku lépe zorganizovat prostor, aby zvládl naráz více těchto funkcí. Nesmíme také zapomenout na sucho a na vrcholící kůrovcovou krizi a důraz na dřevěný nábytek a vůbec masivní dřevo nebo doplňky z dalších přírodních materiálů (kromě zmíněného dřeva i hliník, měď, bavlna nebo sklo).
Novou vlnou zájmu si tak prošly zakázkové postele: ať už se to týká atypických rozměrů nebo postelí spojujících více funkcí – třeba s úložným prostorem.
Na pokračující vzrůstající ceny bytů a jejich stále menší výměry nereaguje jen multifunkční nábytek. Opticky je zvětší otevřené prostory ve světlých barvách (zájem se obrací k uklidňující a uvolňující pastelové barvě „neo mint“), kde se najde místo třeba na domácí cvičící koutek.
Novým luxusem jsou věcmi nezahlcené interiéry. Bude se vám v nich lépe dýchat a nebudete plýtvat časem při nikdy nekončícím uklídu. Na internetu najdete spoustu návodů, jak své bydlení očistit o dusivý přetlak nepotřebných věcí: o komínky oblečení, které léta nenosíte, o knihy, které už nikdy číst nebudete, nebo o harampádí nahromaděné z prázdninových cest. Zmíněné úložné prostory pod postele tak přes den šetříte třeba pro povlečení (a z masivní postele je pohovka).
S pohybem v menších prostorech částečně souvisejí i zaoblené hrany nábytku z dřevěného masivu, které ale zároveň odkazují na retro estetiku 70. let minulého století. Koronavirový čas nuceného i dobrovolného uskromnění se ještě víc zdůraznil principy japonské estetiky wabi-sabi: tedy jednoduchosti a přijmutí její nedokonalosti a dočasnosti.
Příslovečné počítání oveček zažil určitě každý. Nejsou to jen horké tropické noci, kdy se na posteli převalujeme a nemůžeme usnout. Nějakou formu poruchy spánku zažil určitě každý z nás. A určitě i vy víte, jak jsou bezesné noci nepříjemné a jak dokáží život znepříjemnit. Pokud si každý den zkrátíme spánek o hodinu, na konci týdne budeme ve stavu, jako bychom měli v krvi promile alkoholu – tedy ve stavu lehké opilosti.
rawpixel.com | www.freepik.com
Nedostatek spánku se dá překonat krátkodobě. Pokud si ale spánek krátíme pravidelně, spánkový deficit pro nás bude mít fatální zdravotní následky.
Co při nespavosti radí spánkoví odborníci?
I. Pozor na některá jídla
Vašemu kvalitnímu spánku pomůže celodenní kvalitní strava. Před spánkem se vyhýbejte těžkému jídlu a velkým porcím. Pokud na spánek potřebujete klid, s přecpaným žaludkem vám tělo pokoj asi nedá. Vyhýbejte se i jídlům, s velkým množstvím sacharidů, alkoholu a kávě.
II. Snažte se pozitivně naladit
Člověk by měl uléhat do postele v dobrém rozpoložení. Před spánkem nekoukejte na mobilní telefon. Většinou vás tam čekají negativní emoce způsobující zprávy nebo zneklidňující diskuse na sociálních sítí. Schovejte budík a hodinky. Tikající sekundy a pohled na ubíhající ručičku vám na klidu ke spaní nepřidá.
III. Pomáhá rutina
K ní může patřit meditace, cvičení jógy, horká sprcha, čtení knihy (klidně čtěte dětem pohádky), vzpomínání na oblíbená místa nebo rekapitulace věcí, které se nám ten den povedly a za které se můžeme večer pochválit. Doporučenou rutinou je pravidelnost doby, kdy chodíte spát.
Alfou a omegou vydatného spánku bývá tmavá a chladná ložnice. Pokud to jde, snižte v ní teplotu a dopřejte si dostatek čerstvého vzduchu.
IV. Poslouchejte uklidňující hudbu
Hudba je lék i na špatný spánek. Absolutní ticho totiž na něj není ten pravý recept.
Samozřejmě hudba by měla být neagresivní, relaxační, poklidná a puštěná spíše tlumeně. Odborníci doporučují si jako kulisu k usínání pouštět i nahrávky šumu lesa, moře nebo z rozkvetlé louky.
V. A samozřejmě: kvalitní postel a matrace
Postel by v ideálním případě měla sloužit jen pro spánek, intimní chvilky a ranní lenošení. Pokud ji používáte na práci nebo večerní sledování televize nebo brouzdání internetem, tělo si nezvykne, že ulehnutí do postele znamená příchod doby určené k usnutí. Kvalitní postel z masivu také vás pokaždé nevyruší zaskřípáním, když se jen trochu převalíte. Podobně by oporu vašemu tělu měla poskytovat matrace. Ta by měla být adekvátně tvárná i tuhá zároveň, aby se usínání nestalo spíše trápením.
Daří se vám v poslední době lépe spát? Možná za to může čistší ovzduší, které přispívá k větší efektivitě spánku.
Stačilo prý 10 dní a v období koronavirové karantény se pročistilo ovzduší. Jako celek méně vyrábíme, méně rozvážíme. Školy jsou zavřené, často pracujeme z domu a také obvyklá zábava mnohých – sednout do auta a něco zařizovat – je na ústupu. A hned se nám všem lépe dýchá. Ale platí, že se nám také zároveň lépe spí?
Podle amerických vědců, kteří sledovali obyvatele městských center, předměstí a periferií, byla kvalita vzduchu, když vlezeme do postele, zásadní. Silnější hodnoty znečištění znamenaly, že se v posteli před usnutím déle převalujeme. Mikročástice poletující vzduchem dráždí nos a dutiny. To je fakt. Zda to má ale skutečně vliv na to, jak se vyspíme, budou vědci asi potřebovat důkazů víc.
Moření dřeva – co to vlastně je? Zkráceně jde proces pro celkové zlepšení vlastností a barvy upravovaného materiálu. Mořidlo proniká hluboko do vláken dřeva a neuzavírá jeho povrch.
Z toho důvodu je nutné dále mořené povrchy ošetřit další vrstvou (nebo dokonce vrstvami) bezbarvého laku.
Moření zvýrazňuje kresbu dřeva
Mořidel je v dnešní době nepřeberné množství a rozdělujeme podle aktuální potřeby. Od dob natírání dřeva volskou krví se hodně změnilo a dnes jsou tedy mořidla určená k impregnaci nebo pro úpravu vzhledu. Dále je dělíme na lihová, prášková, syntetická a vodou ředitelná mořidla. My se s ohledem na nabízený nábytek z masivu zaměříme na vzhled.
V tomto případě se mořidla používají na zvýraznění kresby a pro možnost volby odstínu nábytku do zvoleného pokoje nebo do ložnice. Dalším důvodem je i zušlechtění levnějších dřevin, jako je smrk nebo borovice na něco zajímavějšího až exotického.
Největším nepřítelem moření je mastnota
Nanášení mořidel v domácích podmínkách provádíme většinou houbou, válečkem nebo štětcem. V průmyslových provozech je nejpreferovanější stříkání vzduchovou pistolí. A při složitých tvarech se moří máčením. Na začátku procesu je ale potřeba pro všechny stejná – dokonalý a čistý povrch materiálu. Každá nečistota je po namoření viditelná a napojování vrstev již vzniklé vady neopraví. Největším nepřítelem mořidel je mastnota, která naprosto zabraňuje pronikání mořidla do dřeva.
Mořené dřevo potřebuje celkovou ochranu lakem
Většinou se po masivní nábytek používají bezbarvé laky, které se snesou s použitým druhem mořidla. Například nabízené postele z masivu jsou mořené vodou ředitelným mořidlem a ochranu tvoří opět vodou ředitelné bezbarvé laky v několika vrstvách. Kombinaci mořidla a laku nepodceňujte, aby nedocházelo k odlupování laku.
Po dokončení povrchových úprav dle vlastní potřeby nebo po výběru některého odstínu dřeva, bude váš pokoj nebo celý interiér zase o něco útulnější. Nebojte se použít na mořené postele a nábytek různé odstíny dřevin nebo některý odstín šedé. Je to dnes velice vyhledávané a dokážeme mořit i transparentní odstín, který je velice podobný bělenému dřevu.
Jakkoliv se ve společnosti celkově mění vztah k ekologii a životnímu prostředí, pro mnohé je to stále příliš abstraktní a vzdálený problém. Zaměňte si ale slovo ekologie za investici do vlastního zdraví. Nebo do prostředí, ve kterém vyrůstají vaše děti. A uvidíte, jak je ekologie pro náš život důležitá.
Studie ukazují, že zařízení místností, ve kterých trávíme více jak polovinu dne, má vliv na naše zdraví. Fyzické i psychické. Snad i proto dáváme přednost dřevěnému nábytku před plastem a kovem. U dřeva máme rádi jeho vzhled, příjemný dojem na omak a samozřejmě i vůni. Pokud platí, že dobrá psychika ovlivňuje naše zdraví, výběrem nábytku a vytvářením přátelského prostředí svému zdraví pomáháme. Zdraví ale výběrem nábytku ale ovlivníme i přímo.
Dřevo je nejekologičtější materiál
Dřevu před plastem a kovem dáváme tak nějak přirozeně. Jeho skvělé vlastnosti jsme nakonec už zmínili. Doplníme tedy, že dřevo je nejekologičtější materiál: je to totiž materiál obnovitelný. Pokud navíc, třeba jako my, používáte na nábytek výběrové české dřevo, ušetříte za dopravu. Materiál roste ve vedlejším lese. Nepálíme zbytečně benzín a šetříme tak v konečném důsledku i vaši kapsu a peníze.
Dřevěný nábytek je k přirodě nejšetrnější
Kvalitní tuzemské dřevo, které na nábytek z masivu vybíráme, má mnohem menší odpad, který při výrově vzniká. Navíc dřevo bereme pouze tam, kde se ho těží přesně tolik, kolik bylo dřeva vypěstováno. Ale vás možná zajímá, co s tím odpadem.
Nábytek z dřevotřísky je plný formaldehydu
Chcete dřevěný nábytek, ale nakonec se spokojíte s dřevotřískou? Pak byste měli vědět, že materiál na její výrobu použitý je vlastně odpad, co zbude třeba z takové skříně nebo postele z masivu. Aby takové dřevěné třísky pohromadě alespoň pár let držely, musí je v továrně doslova napumpovat formaldehydem. Ten se používá nejen k výrobě dřevotřísky, ale i překližky a třeba bakelitu.
Formaldehyd ve velké koncentraci poškozuje játra, ledviny a centrální nervovou soustavu. Nebojte se. Nebudeme vás strašit. V takto nebezpečné koncentraci se v moderní dřevotřísce formaldehyd nevyskytuje. Na to jsou příslušné normy. Na druhou stranu, i malé množství formaldehydu dráždí oči a v krku. A vy přece chcete nábytek, mezi kterým vám bude dobře, ne?
Nenapadne dřevěný nábytek červotoč? Ne ten s moderní úpravou
Určitě jste viděli staré dřevěné skříně provrtané stovkami malých cestiček a chodbiček. Diagnóza: tady se usídlil červotoč. Likvidace škůdce dřeva je v podstatě jediná: razantní a chemická. Tedy neekologická.
A tady musíme říct, že u moderních výrobků nemá červotoč šanci. Masivní nábytek jednak vyrábíme ze dřeva zpracovaného důkladným sušením. A jakkoliv používáme šetrné materiály ředitelné vodou, červotoč nemá rád ani moření. A tento drobný škůdce nenapadá dřevo s povrchem ošetřeným UV lakem.
U Hp nábytek povrch dřeva ošetří UV lak
Nanesení laku je vůbec poslední fází výroby. Lak na šetrné vodní bázi nanášíme stříkáním. Ať už jde o dřevo mořené nebo nábytek přírodního vzhledu, vytvrzený UV lak nanesený v několika vrstvách udělá na skříních, poličkách a postelích velmi odolný povrch. Nábytek z masivu s úpravou UV laku je rezistentní vůči poškrábání. Díky přebroušení má hebký a příjemný povrch. A navíc má velmi přirozený odstín.
Jak vidíte, dřevěný nábytek a jeho vznik je k přírodě i prostředí, ve kterém žijeme, šetrný. Od vysazení stromu v lese po poslední fázi výroby, kdy naposledy pohladíme již vyhlazený špalík se zvýrazněnou kresbou letokruhů.
Spánek je důležitou součástí života každého z nás. Během života, jak dospíváme a stárneme, tak se mění i naše potřeba. Jedno ale zůstává: každému by se mělo plnohodnotného spánku dostat tolik, kolik potřebuje.
Ideální doba spánku? Jedině 8 hodin
Délka takového spánku, aby nám pomohl k odpočinku, je pro každého jiná. A v průběhu let se mění. Nedá se proto říct, že pro každého platí přesně těch 8 hodin v posteli, se kterými musíme na noc počítat. A jaké jsou další mýty?
Dobře se mi usíná u TV
Jeden z nejčastějších mýtů. Pravdou je ale opak: sledování televize nebo i brouzdání po internetu vás mohou rozrušit tak, že na klidný spánek nemáte ani pomyšlení. A není to jen umělé světlo, které usnutí brání.
Může to být i uložení se do postele při poslechu hudby, po náročné duševní i fyzické práci (cvičení nevyjímaje). Nebo usínání po skleničce alkoholu. Vše spíše vede k trhanému spánku.
V noci se často probouzím. To musí být nespavost
S nespavostí souvisí i další mýtus: nespavost prý postihuje obě pohlaví stejně. Ve skutečnosti se v posteli převalují více ženy. Ne každé probouzení se během noci ale skutečná nespavost je.
Základem spánku je dobrá postelDřevěné postele z masivu mají jednu velkou výhodu: nejen že materiál – dřevo – pomáhá v ložnici dotvořit harmonické prostředí. Obecně masivní nábytek je i minimálně náchylný k uvolnění spojů a následné ztrátě strukturální pevnosti. Jinými slovy u postele z masivu nehrozí, že z ní jako u dřevotřískové po pár letech vypadnou šrouby nebo vruty. A při každém převalení se strašlivě uprostřed tiché noci zavrže. |
Probuzení se uprostřed spánku je vcelku běžná věc. A často se nám stává, aniž bychom si to uvědomovali a ráno si vzpomněli. Na druhou stranu, nespavost neberte na lehkou váhu. Pokud jde o dlouhodobý jev nezpůsobený třeba stresem ze zaměstnání, neváhejte se poradit s lékařem.
O víkendu se dokáži naspat do zásoby
Bylo by to hezké, mít tělo jako akumulátor, do kterého se do zásoby naspíme. A během pracovního týdny, až bude třeba, z této zásoby budeme podle potřeby čerpat.
Samozřejmě platí i opačná situace: náročný pracovní týden nedokážeme nijak dodatečně dospat. Bohužel.
Zkrácení spánku o jednu hodinu snadno zvládnu
Ve skutečnosti bychom měli dbát, aby délka spánku byla co nejpravidelnější. A pravidelné zkracování doby, kterou k regeneraci potřebujeme, byť o jednu jedinou hodinu rychle vede k pomalejšímu myšlení i reakcím. A v konečném důsledku i k oslabení organismu.
Jak léta přibývají, stačí mi spánku méně
Je pravda, že malé dítě toho naspí opravdu mnoho. A že se tedy čas, který člověk stráví v posteli, postupně snižuje.
Starším lidem pomůže „postel senior“Ráno se z postele nechce nikomu. Hůř ale na tom jsou senioři a všichni, kterým síly z nějakého důvodu ochabuj nebo je trápí nízký tlak. S matrací ve výšce 55, 60 ba i 70 cm jim to půjde líp, než pokud musejí vstávat z příliš nízké postele. |
Ale jen do dospělosti. Pak už spánku potřebujeme pořád stejně. Nedá se proto říct, že seniorům stačí k nabrání sil méně hodin v peřinách.
S trochou nadsázky můžeme říct, že Češi jsou světoví přeborníci chataření a chalupaření. Těžko říct, čím to je. Ale možná s výjimkou severských zemí těžko najdeme v Evropě podobnou zemi, kdyby byli horské a lesní chaty tak oblíbené. Možná je to tím, že podobně jako Slováci, na které nesmíme zapomenout, nemáme moře. Proto hledáme svůj životní prostor v lesích a kopcích.
I malá dřevěná chatka je často nedostupný sen [foto: pixabay.com]
K masivnímu chataření vedlo i to, že valná část venkovského obyvatelstva si po přestěhování za prací ve velkých aglomeracích ve městě nezvykla A ráda se alespoň na víkendy a dovolenou vracela zpět na vesnici. Oblibě chalupaření přispělo i nespočetné množství volných statků a chalup v pohraničí po vystěhovaném německém obyvatelstvu.
Jakým nábytkem zařídit chalupuPro někoho je chalupa a chata symbolem práce. Pečování o zahradu, kutilství, sekání trávníku. Jiný preferuje klid, chvíle odpočinku, meditace. Patříte k těm druhým? Proto by ani nábytek neměl vaši pochodu a atmosféru rušit. Na venkov i do chaty patří dřevo a nábytek z masivu. Ne vyřazené skříně a doplňky z městského bytu. |
Zároveň u nás žila velká trampská tradice, kdy milovníci westernu z řad dělnické mládeže vyráželi v meziválečném období každou sobotu vlakem za město. Od té doby jsou stráně a břehy řek jako Vltava, Sázava, Berounka nebo moravských Svratky, Svitavy a Oslavky doslova obsypány zprvu provizorními, později často i trvale obývanými příbytky ve trampských osadách. Dodnes živých díky potomků všech těch prvorepublikových Jacků a Mary-Lou.
Útěk na chalupu
Kulturní antropologie souvislosti s oblibou chataření často zmiňují i dobu normalizace, kdy s uzavřenými hranicemi a nesvobodou byl útěk do přírody jednou z mála možností seberealizace. Češi na své chalupy nedají dopustit ani dnes. Co víc? Pandemie koronaviru oblibu chalupaření ještě zvýšila a ceny rekreačních nemovitostí vyletěly během ní vzhůru.
Pokud vlastníte dřevěnou chalupu, chatku nebo alespoň zahradní domek Gratulujeme vám, jste šťastlivci. Pokud si chystáte teprve pořídit, určitě pak řešíte, jak ji zařídit. Co se týká nábytku, nejoblíbenější jsou následující styly. Dominuje samozřejmě dřevo a masiv. Jeden styl dřevěného nábytku po druhém si popíšeme v druhém díle.
- Rustikální & selský
- Provance
- Skandinávský
- Nautický
- Minimalistický / zenový