Rady a tipy, Strana 7

Mýty o spánku: kterému z nich věříte vy?

Spánek je důležitou součástí života každého z nás. Během života, jak dospíváme a stárneme, tak se mění i naše potřeba. Jedno ale zůstává: každému by se mělo plnohodnotného spánku dostat tolik, kolik potřebuje.

Dřevěná postel připravená na spaní

Ideální doba spánku? Jedině 8 hodin

Délka takového spánku, aby nám pomohl k odpočinku, je pro každého jiná. A v průběhu let se mění. Nedá se proto říct, že pro každého platí přesně těch 8 hodin v posteli, se kterými musíme na noc počítat. A jaké jsou další mýty?

Dobře se mi usíná u TV

Jeden z nejčastějších mýtů. Pravdou je ale opak: sledování televize nebo i brouzdání po internetu vás mohou rozrušit tak, že na klidný spánek nemáte ani pomyšlení. A není to jen umělé světlo, které usnutí brání.
Může to být i uložení se do postele při poslechu hudby, po náročné duševní i fyzické práci (cvičení nevyjímaje). Nebo usínání po skleničce alkoholu. Vše spíše vede k trhanému spánku.

V noci se často probouzím. To musí být nespavost

S nespavostí souvisí i další mýtus: nespavost prý postihuje obě pohlaví stejně. Ve skutečnosti se v posteli převalují více ženy. Ne každé probouzení se během noci ale skutečná nespavost je.

 

Základem spánku je dobrá postel

Dřevěné postele z masivu mají jednu velkou výhodu: nejen že materiál – dřevo – pomáhá v ložnici dotvořit harmonické prostředí. Obecně masivní nábytek je i minimálně náchylný k uvolnění spojů a následné ztrátě strukturální pevnosti. Jinými slovy u postele z masivu nehrozí, že z ní jako u dřevotřískové po pár letech vypadnou šrouby nebo vruty. A při každém převalení se strašlivě uprostřed tiché noci zavrže.

 

Probuzení se uprostřed spánku je vcelku běžná věc. A často se nám stává, aniž bychom si to uvědomovali a ráno si vzpomněli. Na druhou stranu, nespavost neberte na lehkou váhu. Pokud jde o dlouhodobý jev nezpůsobený třeba stresem ze zaměstnání, neváhejte se poradit s lékařem.

O víkendu se dokáži naspat do zásoby

Bylo by to hezké, mít tělo jako akumulátor, do kterého se do zásoby naspíme. A během pracovního týdny, až bude třeba, z této zásoby budeme podle potřeby čerpat.

Samozřejmě platí i opačná situace: náročný pracovní týden nedokážeme nijak dodatečně dospat. Bohužel.

Zkrácení spánku o jednu hodinu snadno zvládnu

Ve skutečnosti bychom měli dbát, aby délka spánku byla co nejpravidelnější. A pravidelné zkracování doby, kterou k regeneraci potřebujeme, byť o jednu jedinou hodinu rychle vede k pomalejšímu myšlení i reakcím. A v konečném důsledku i k oslabení organismu.

Jak léta přibývají, stačí mi spánku méně

Je pravda, že malé dítě toho naspí opravdu mnoho. A že se tedy čas, který člověk stráví v posteli, postupně snižuje.

 

Starším lidem pomůže „postel senior“

Ráno se z postele nechce nikomu. Hůř ale na tom jsou senioři a všichni, kterým síly z nějakého důvodu ochabuj nebo je trápí nízký tlak. S matrací ve výšce 55, 60 ba i 70 cm jim to půjde líp, než pokud musejí vstávat z příliš nízké postele.

 

Ale jen do dospělosti. Pak už spánku potřebujeme pořád stejně. Nedá se proto říct, že seniorům stačí k nabrání sil méně hodin v peřinách.

Nábytek na chatu a na chalupu 1. díl: kde se vzalo chalupaření

S trochou nadsázky můžeme říct, že Češi jsou světoví přeborníci chataření a chalupaření. Těžko říct, čím to je. Ale možná s výjimkou severských zemí těžko najdeme v Evropě podobnou zemi, kdyby byli horské a lesní chaty tak oblíbené. Možná je to tím, že podobně jako Slováci, na které nesmíme zapomenout, nemáme moře. Proto hledáme svůj životní prostor v lesích a kopcích.

dřevěná chatka

I malá dřevěná chatka je často nedostupný sen [foto: pixabay.com]

K masivnímu chataření vedlo i to, že valná část venkovského obyvatelstva si po přestěhování za prací ve velkých aglomeracích ve městě nezvykla A ráda se alespoň na víkendy a dovolenou vracela zpět na vesnici. Oblibě chalupaření přispělo i nespočetné množství volných statků a chalup v pohraničí po vystěhovaném německém obyvatelstvu.

Jakým nábytkem zařídit chalupu

Pro někoho je chalupa a chata symbolem práce. Pečování o zahradu, kutilství, sekání trávníku. Jiný preferuje klid, chvíle odpočinku, meditace. Patříte k těm druhým? Proto by ani nábytek neměl vaši pochodu a atmosféru rušit. Na venkov i do chaty patří dřevo a nábytek z masivu. Ne vyřazené skříně a doplňky z městského bytu.

Zároveň u nás žila velká trampská tradice, kdy milovníci westernu z řad dělnické mládeže vyráželi v meziválečném období každou sobotu vlakem za město. Od té doby jsou stráně a břehy řek jako Vltava, Sázava, Berounka nebo moravských Svratky, Svitavy a Oslavky doslova obsypány zprvu provizorními, později často i trvale obývanými příbytky ve trampských osadách. Dodnes živých díky potomků všech těch prvorepublikových Jacků a Mary-Lou.

Útěk na chalupu

Kulturní antropologie souvislosti s oblibou chataření často zmiňují i dobu normalizace, kdy s uzavřenými hranicemi a nesvobodou byl útěk do přírody jednou z mála možností seberealizace. Češi na své chalupy nedají dopustit ani dnes. Co víc? Pandemie koronaviru oblibu chalupaření ještě zvýšila a ceny rekreačních nemovitostí vyletěly během ní vzhůru.

Pokud vlastníte dřevěnou chalupu, chatku nebo alespoň zahradní domek Gratulujeme vám, jste šťastlivci. Pokud si chystáte teprve pořídit, určitě pak řešíte, jak ji zařídit. Co se týká nábytku, nejoblíbenější jsou následující styly. Dominuje samozřejmě dřevo a masiv. Jeden styl dřevěného nábytku po druhém si popíšeme v druhém díle.

  • Rustikální & selský
  • Provance
  • Skandinávský
  • Nautický
  • Minimalistický / zenový
Nábytek na chatu a na chalupu 2. díl: Skandinávie nebo parník v přístavu?

Hory a lesy, hluboká a otevřená říční údolí, to je obrazně řečeno naše zámoří. Exotické ostrovy, které jsme museli postupně objevit, prozkoumat a osídlit. Dodnes nám stráně poseté chalupami a chatami slouží jako oáza klidu a útočiště před ruchem města.

Nejstarší chaty, často provizorní útočiště v trampských osadách byly zbité ze starých dřevěných beden a materiálu pobraném na stavbách nebo v lese. Ke spaní místo postelí jen dřevěné pryčny, místo skříní zatlučené hřebíky jako háčky. Nic, co by mladým lidem vadilo. Jak se z osad divokých trampů stávaly regulérně obydlené pozemky a z nouzových přístřešků skutečné chaty, zlepšoval se i poskytovaný komfort. A dnes? Dnes si každý vybaví chatu, jak se mu to nejlíp hodí. Kterým stylem začneme? Když trampové, tak voda. Když voda, tak nautický.

Nautický styl připomene kabinu zaoceánského „šífu“

Mít chatu je výhra v loterii. A mít chatu na břehu Berounky nebo Svitavy, to je opravdové štěstí. Ne nadarmo se mnohá chatka honosí kulatými okénky jako na obří lodi brázdící Atlantik. Ne náhodou jsou pokoje v ní střízlivě zařízeny, aby byl funkčně promyšlen každý centimetr prostoru. Dřevěné palandy často šplhají do patra, zasouvací a sklápěcí postele se změní na sedačku nebo přiklopí ke zdi. Jako na lodi. Samozřejmostí je dřevo, terasa připomíná palubu a kapitánský můstek. Pergola s modro-bílo pruhovanou střechou a vlaječky třepotající se ve vzduchu dýchají atmosférou plavby do Nového světa nebo Karibikem.

Skandinávie, to nejsou jen chladní seveřané a detektivky

Souznění s přírodou, tlumené barvy, jednoduché vzory, přírodní materiály a hodně světla. Takto bude vypadat chata zařízená ve skandinávském stylu, která jakoby vypadla z katalogu lákajícího na rybolov k některému ze švédských nebo finských jezer. Dřevěný nábytek je čistých a jednoduchých tvarů, z dekorací stačí pár fotek z dovolené na stěně. Pohodlnost, praktičnost, samozřejmá jednoduchost, kde nápadité použití kontrastu syté barvy s bílou a pískovou udělá divy. Prostě Skandinávie a její příroda vás naučí si vážit i každého paprsku světla, který pronikne přes okno.

Zenový interiér vám pomůže si uklidit i v hlavě

Čistý, prázdný až minimalisticky zařízený interiér navodí klid nejen na pohled, ale dokáže navodit i harmonii v duši a vašem nitru. Ne nadarmo k nám přišel z relativně přelidněného Japonska, kde se naučili fungovat i na malém prostoru. Nezaplňují své byty a životy zbytečnostmi, místo nábytku stačí jednoduché futony – matrace nahrazující postele a gauče. Postačí k meditaci, odpočinku i k čajovým rituálům. Prostor organizují a funkčně vytvářejí spíše posuvné stěny ze dřeva, textilií a papíru. Máte chatu s klidným výhledem na hladinu jezera, na louku nebo les? Otevřete si ji tímto směrem a vychutnejte si klid, mír a pomalý běh času.

Styl provence se hodí i na náš venkov

Není lehké k nám přenést kousek světa, který jsme si na dovolené zamilovali. Ale u tohoto kousku Francie to bude snadné. Pole zářící náručemi plnými levandulí máme třeba i na jižní Moravě. Nehodí se proto do městských bytů: vyžaduje volnost, otevřenost prostorů a naopak pevné sepětí se zahradou plnou rozkvetlých květin a keřů. Stolování pro početnou skupinu přátel i pro jedinou milovanou osobu ve vzdušné staré stodole, kombinace kamene a nábytku z dřevěného masivu a pastelové barvy stejných odstínů a ano – poněkud opulentní využití dekorací. Toto je provanse.

A inspirace z domova? Rustikální nábytek

Každá plavba jednou skončí a v cizině se nám zasteskne po domově. Inspirovat se přece můžeme i tradicí, která vznikla u nás, ve středu Evropy. Domácí, venkovsky srdečné, přívětivé, babičkovsky pohádkové, bytelně masivní – takové přívlastky nese bydlení v selském a rustikálním stylu. Základem je, jak jinak, dřevo. Masivní nábytek z pevných špalíčků dává takovému interiéru pocit bezpečí, dýchá z nich klid. Často je objevují letité dřevěné skříně, komody, malované prádelníky a bytelné postele. Vše z dřevěného masivu, symbolu bezpečí a dlouhověkosti.

Jak uklidit šatník

Konec roku a začátek toho nového není jen dobou, kdy šatník a skříně vyplní dárky objevené pod stromečkem nebo nákupy z výprodejů. Je to i období úklidu. Větrání skříní a poliček. Je to prostě čas ideální na vyklizení a vytřídění oblečení a dalších věcí.

Šatník a uklizené ponožky

zdroj: www.freepik.com

Čím začít? Dobrým plánem, čím jiným. Pomocí plánování zrevidujte, co všechno vlastně máte a kolik prostoru (skříní, komod, poliček, zásuvek ramínek, krabic) potřebujete. Nestačí vám? Pak znovu třiďte.

Co budete muset vyřadit:

  • Věci, do kterých marně hubnete
  • Vše, co se dlouho chystáte spravit
  • Dárky, které máte jen ze sentimentu
  • Všechno, co máte ještě jednou (a lepší!)
  • Nechte si jen věci, které máte rádi nebo opravdu potřebujete

30 kousků oblečení na 30 dní

Radikální metodou k vyklizení šatníku je koncept tzv. capsule wardrobe. Nechte si 30 kousků oblečení na 30 dní. Nic víc. A co nenosíte, vyřaďte. To je striktní capsule wardrobe.

Těm dejte odpovídající a hezký prostor a prostředí a starejte se o ně. Pokud si nějakou věc odněkud vezmete, vraťte ji potom na zpět na její místo.

Video: Zázrak se stane, když vše uklidíte

Základem uklizeného a přehledného šatníku je zvyk oblečení skládat tak, abyste je mohli postavit vedle sebe. Takto skládejte trička, svetry, ponožky, prádlo i kalhoty. Z takto poskládaného oblečení se vám bude snáze vybírat. Protože opravdu všechny využíváte, vystačíte si s menším počtem kousků.

Skvělé pro pečlivé ukládání kousků oblečení jsou prádelníky s velkým množstvím zásuvek. Ideální jsou pak ty, které mají další dělící košíčky, krabice a oddělení. Široké a vysouvací zásuvky vám umožní nejen uložení všech věcí, ale také snadný přístup k nim. Vysunutá zásuvka s hezky poskládaným oblečením vám každé ráno poskytne harmonický pohled a příjemně vás naladí.

Dřevěné komody na prádlo a šatníky / prádelníky z masivu, které si u nás vyberete, v základu prodáváme v přírodním odstínu. Barva přírodního dřeva je neutrální a hodí se do většiny interiéru. Rádi vám ale nábytek z českého masivu včetně skříní namoříme na vaši oblíbenou barvu.

Kam s věcmi, které už nechcete

Zbavit se starých věcí, které nenosíte, je jednoduché. Nezapomeňte, že spoustu toho, co už nepotřebujete, může čekat ještě další dlouhý život. Nenošené oblečení nemusí totiž hned skončit v popelnici. Čekají na ně charitní obchody, kontejnery na textil, sběrná místa nebo azylová centra.

Uklizené a prázdnější byty nám dovolují se nadýchnout, nemarníte čas hledáním, zbytečným uklízením, zakopáváním o pohozené věci. Ne nadarmo se říká, že minimalismus a prázdné interiéry jsou symbolem novodobého luxusu.

Video: Marie Kondo předpisově skládá ponožky

Tipy na dobře využitý prostor

  • Krátké oblečení na ramínku pověste na jednu stranu, vytvoříte pod nimi místo
  • Prázdná ramínka dejte pryč
  • Všechny uložené věci musejí být snadno dosažitelné, jinak je nebudete využívat
  • Světelný zdroj instalovaný ve skříni vám usnadní přehled, co v ní vlastně máte
  • Oblečení neskládejte do komínků, ale ukládejte vedle sebe
  • Dělící přepážky, košíčky, vaničky vše pomáhá organizovat drobné věci jako ponožky, punčochy, prádlo, trička, pásky.
Povíme vám 3 důvody, proč jsou patrové postele fajn

Nemá smysl si nic nalhávat, patrové palandy mají i spoustu odpůrců. Těm vadí, že v pokojích s nižším stropem nedochází nad horním lůžkem k dostatečné cirkulaci vzduchu. V pokojích s nízkými stěnami jistě. Ale zeptejte se všech, kdo si dětské palandy domů pořídili. Jsou nadšení. A my víme proč.

. Když malý dětský pokoj nevadí

Děti jsou radost. Zvlášť tam, kde je jich víc. Tak proč dítěti nedopřát sourozence. Jen ty dnešní byty často nejsou na vícečlenné rodiny zařízené. Žijete v menší domácnosti? Tak víte, že každodenní rutina se stává bojem o doslova o každý centimetr. A ten neutichne ani s večerem.

Pokud máte dvě děti nebo víc, patrová palanda vám vyřeší problém s tím, kam se vlezou jejich postýlky. Uvidíte, že si děti spaní v patře oblíbí. A že místo hádek, zda už konečně půjdou na kutě, půjde o to, kdo bude spát nahoře. A přes den? To se palanda změní v dětské fantazii v nedobytný hrad. Nebo kabinu zaoceánské lodi na rozbouřeném moři z peřin. Ale palandy nejsou samozřejmě jen pro děti.

 

Bezpečnost především

Zejména přítomnost dětí na patrové posteli může nastartovat obavy o jejich bezpečnost. Na dětské zábrany proto patří zábrany, které zajistí klidné spaní. Dětem i vám – rodičům. Důležitá je pevná konstrukce. Postele z masivu jsou stabilní. Kvalitní dřevo zajistí dlouhověkost pevné a masivní konstrukce, která se jen tak nerozviklá. Spaní na ve dvoumetrové výšce na posteli, která má nestabilní nohy, by bylo dobrodružstvím i pro dospělého člověka.

 

II. V malých bytech pro singles je patrová palanda nutnost

Trvale obývané garsoniéry nebo služební byty spojuje mnohé: jsou malé. To především. A přitom musí splnit nároky svých obyvatelů na to, aby poskytly dostatek komfortu. Třeba na studium nebo na práci. Pokud často jedinou obytnou místnost vybavíte patrovou postelí, zároveň vytvoříte prostor, kde svůj klidný kout najde stolek s notebookem nebo počítačem. Každý s bohatou garderobou si může pod palandu dát věšák s oblečením. A plnohodnotná šatna je na světě.

 

Patrová postel Lucas

Patrová postel Lucas české výroby

 

III. Do penzionu jedině patrové palandy

Patrové postele z masivu jsou ideální pro pokoj pro hosty. Potřebujete často ubytovat návštěvy? Přespávají u vás pravidelně známí? Nebo máte dokonce menší penzion nebo horskou chatu, kterou pronajímáte turistům? Ti určitě nebudou ztrácet čas úvahou, zda je spaní na horní palandě zdravé. Ale spokojí se s čistou postelí, kde si večer „složí kosti“. Pokud zvolíte bytelné postele z masivu, máte díky takto kvalitnímu materiálu jistotu, že dřevěný nábytek bude sloužit dlouhá léta.

Využití patrových paland aneb malá rekapitulace:

  • pro studentské pokoje,
  • pokoje pro hosty,
  • garsonky,
  • dětské pokoje.
Proč postele a nábytek z masivu? Tady je 5 důvodů

Nábytek z masivu, v dnešní době vyráběný za pomoci vyspělých technologií, neztratil nic na svém originálním vzhledu. A k němu získal další praktické a funkční vlastnosti. Které to jsou?

Nábytek z masivu vydrží dlouhá léta

Při použití kvalitních materiálů se nábytek z masivu vyznačuje dlouhou životností – budete se z něj těšit dlouhá léta. Je důležité před nákupem rozlišovat nábytek od různých výrobců. Na první pohled se může vše zdát podobné, ale každá získaná informace na vybraný nábytek zvyšuje nebo snižuje jeho využití a výhody.

Před nákupem nábytku si zjistěte jeho opravdovou dostupnost, tloušťku materiálu a povrchovou úpravu,. Velice důležitá je stabilita a celkové provedení. Pro postele i pro komody. Kovové úchytky a plynové panty s pístem vydrží mnohem víc než plastové. Na skříni se zásuvkami doporučujeme pouze kovové výsuvy a v součastné době ložiskové provedení s vlastním tlumením a dotahem do zavřené polohy.

postel

Nejen postele z masivu jsou z precizního materiálu

Masiv používaný na výrobu nábytku je dlouhodobě připravován před započetím výroby. Tyto přípravy jsou nutné pro dokonalé obrábění a broušení povrchů. Nábytek z masivu se vyznačuje svým vzhledem, ale i příjemným dotykem na precizně zaoblené hrany s hedvábným povrchem na velkých plochách jednotlivých dílů. Na takto opracované díly se ve výrobě nanášejí jednotlivé vrstvy vyzkoušených laků, které jsou odolné a nezávadné. Nemusíte se proto bát chemie plné jedů.

Různě sestavený nábytek můžete využít do mnoha prostorů a dle možnosti provedení zvolit správné použití skříní, komod a prádelníků. Kompletní ložnice z masivu, dětský pokoj nebo pracovna zajistí příjemné užívání a při správném uspořádání i rychlý přístup k uloženým věcem.

Proč volit nábytek a postele z masivu?

  1. Má originální vzhled
  2. Vydrží vám opravdu dlouho
  3. Má precizně zaoblené hrany a hladký povrch
  4. Laky, co používáme, jsou osvědčené a nezávadné
  5. Masivní nábytek je variabilní a hodí se do všech pokojů a místností

komoda

 

Proč správně spát?

Když vypijeme v poledne 1 kávu, ještě o půlnoci nám v mozku zbývá 1/4 kofeinu. Jaká je tedy doba, kdy na nás kafíčko po obědě přestane působit? Je to 24 až 36 hodin.

 Kniha Proč správně spát

Foto: vydavatelství Jan Melvil.cz

Takto můžeme začít argumenty, které nashromáždil ve své knize o spánku „Why we sleep“ (česky kniha vyšla pod názvem „Proč spíme“ a koupíte ji na webu od cca 210 kč) anglický neurovědec Matthew Walker.

Jeho kniha o činnosti, která nám zabere 1/3 života – tedy spánku, se stala pop-kulturním hitem. A paradoxně i důvodem, proč někteří její čtenáři nemohou v rozrušení usnout. Či se uprostřed noci v posteli probouzejí.

Když nespíte dostatečně dlouho, hrozí vám:

Kniha totiž jednoznačně poukazuje na příčinnou souvislost mezi zanedbáváním spánku na jedné straně a rakovinou, stařeckou demencí, chorobami srdce, „Parkinsonem“, cukrovkou a depresemi na straně druhé. Dostatek spánku má naopak pozitivní vliv na schopnost logického rozhodování, povzbuzuje paměť a kreativitu, upravuje chuť k jídlu nebo povzbuzuje metabolismus.

Podobně zneklidňující je i neurologova definice toho, co je to spánková nedostatečnost: rizikovým se zanedbávání spaní stává, když dlouhodobě spíme méně než 7 hodin.

K významu spánku se autor dostal během doktorandských studií, kdy si všiml souvislosti mezi zanedbaným spánkem a různými formami demence. A začal se zajímat o vše nočním světě až po Freuda a jeho zkoumání snů. A jejich schopnosti nám pomoci vyrovnat se s traumaty a bolestivými vzpomínkami.

Postel neslouží k převalování se

K Walkerovým dalším překvapivým závěrů patří to, že pokud v posteli poleháváme a čekáme na spánek, tělo si naopak rychle zvykne, že postel je místo určené spíše pro takovou činnost. A martyrium neschopnosti usnout se prohlubuje.

Nijak překvapivě se Walker naopak vyhrazuje vůči práškům na spaní, naopak ve zdravém spánku doporučuje pravidelnost: ať už jde ráno pracovního dne nebo o víkend, probouzejte a vstávejte se ve stejný čas.

Svůj díl kritiky získal i současný „spánkový machismus“, kdy osobnosti, často politici a političky (Margaret Thatcher tvrdila, že jí stačí 4 hodiny), dokazují svou výkonnost tím, jak málo času tráví v posteli. Pokud žijete s někým takový, Walker doporučuje spánkový rozvod. Tedy oddělení obou lůžek.

Co si z knihy odnesete

  • Oddělejte z ložnice zdroje modrého záření (studené LED s nízkým indexem barevného podání)
  • V ložnice mějte teplotu cca 18 °C
  • V polovině dne vyzkoušejte tzv. šlofíka, ale ne později než ve 3 hodiny
  • Omezte alkohol

Čtenáři knihy „Proč spíme“ zmiňují ještě jednu zajímavost: knihu často dočtou za více večerů, než původně plánovali. Její autor totiž radí, obecně knihy odkládat před spaním o něco dřív. Jak dlouho? To už si v této pozoruhodné knížce o spánku přečtěte sami.

Prodloužená postel vám zkvalitní spánek

Postel je pro mnohé takové malé království. Strávíme v ní denně běžně i 8 hodin snění, spánkem a odpočinkem. A často si dopřejeme i víc pro prosté povalování, milování, sledování filmů, romantické snídaně ve dvou.

Prostě výběr postele je něco, co nesmíte uspěchat. Třeba takový rozměr. Který je pro tento dřevěný nábytek z masivu ten pravý?

 Z prodloužené postele vám nohy čouhat nebudou 

Postel 220 cm? U nás není problém

100 lidí, 100 chutí. Však to znáte. A podobně je to se spánkem. Něco sebou „sekne“ do postele a v tu ránu spí, někdo během noci procestuje převalováním se lůžku tam a zase zpátky hned několikrát. Ten by bez prodloužené postele nedal ani ránu.

Prodloužená postel z masivu je záchranou i pro každého, kdo se vytáhl nad průměrnou délku populace. Tomu by běžných 200 cm dlouhá postel nestačila, proto hledá prodlouženou postel 220 cm. Patříte k nim a bez prodloužené postele se nevyspíte?

Atypické postele na zakázku

Ano. Potřebujete prodlouženou atypickou postel. 210 nebo ještě lépe 220 cm dlouhou. Ty běžné jsou pro vás krátké a nestačí vám. A v obchodě jste zatím narazili jen na klasickou délku 200 cm a nad přáním prodloužené postele jen prodavači kroutí hlavou: „Nemáme a těžko kdy mít budeme.“ Nevěště hlavu, máme pro vás řešení: atypická postel na zakázku. Co to je? Kde ji seženu a jak to dlouho bude trvat?

 

Prodloužená postel a matrace:

Postele se prodlouží pomocí bočnic mezi čely postele a příplatky jsou uvedeny v ceníku atypických rozměrů dle druhu postele. A jak je to s matracemi? Matrace atypických rozměrů se vyrábějí až po přijetí zakázky. 

Při nestandartním rozměru matrace se počítá nejbližší větší rozměr. A jak je to s cenou? Při prodloužení nad 200 cm je to 1 % za 1 cm (např.: 210 cm + 10 %) (220 cm + 20 %).

 

Víme, že jsou prodloužené postele žádané. A protože úzce spolupracujeme s výrobcem nábytku z masivu Hp nábytek, máme skladem v prodloužené délce i většinu postelí, které nabízíme. Napište nám do poznámky na konci v objednávce, o jaký rozměr máte zájem. A my vám potvrdíme termín zhotovení úpravy lůžka. Většinou bude tento masivní nábytek připraven do 10 dnů. A jaká bude u atypické postele cena? Orientační přehled vám dodá ceník atypických rozměrů, přesnou kalkulaci vám dodáme včetně termínu doručení. Můžete přiobjednat i prodloužené matrace 210 a 220 cm nebo potřebný rozměr do současné postele.

Retro & vintage: chvála starého nábytku

Proč se v této době více než kdy jindy upínáme k oblíbeným kouskům nábytku a proč v našich domovech harmonii tak často pomáhají nastolit drobnosti v retro a vintage stylu?

Retro & vintage dřevený nábytek 

Taky máte doma místo jen pro sebe? [foto: vecteezy.com]

„Covidový“ rok 2020 přinesl mnohým novou zkušenost: náš svět, ve kterém jsme se zvykli pohybovat, se naráz smrskl. Naše byty se ze dne na den staly školou, pracovištěm nebo dokonce tělocvičnou.

V dlouhých měsících, v době omezeného pohybu venku, jsme pak často ve vlastní domácnosti, naráz tak hlučné a přeplněné, hledali místo poskytující jistotu a pomyslnou kotvu. Často k tomu stačí jen kus nábytku: oblíbené křeslo, lampička na čtení, skříňka nebo odkládací stolek na knížku, kobereček, který se stane naší malou pevností.

Staré věci doma navodí harmonii

Hledání takového místa pak bylo mnohokrát spojeno s vdechnutím nového života a smyslu do starých kousků nábytku. Ty často stály někde v koutě, prášilo se na ně na půdě nebo stály zaházené dalšími nepoužívanými předměty v komoře. Staré kousky nábytek přitom v sobě nesou vlastní příběh, který nám potom vyprávějí skrze známky času. Dřevo, kůže nebo třeba matný kov mají tu vlastnost, že věkem získávají novou kvalitu – patinu. Zavrzání v útrobách starého křesla nebo kostry dřevěné židle si rychle spojíme s dobou klidu a odpočinku a oděrky na švech starou kůži ozvláštní. A dřevo? To věkem jen získává. Tím, jak pracuje, se mění jeho kresba. Začernalé rýhy či věkem a používáním obroušené hrany zkrášlí strukturu masivního dřeva. Nebo ještě podtrhne vzor dýhy a kresbu letokruhů.

Investice do nábytku ze skutečného dřeva či kvalitní rýhy nebo koženého ušáku je opakem tzv. dostupného luxusu reprezentovaného oblíbeným skandinávským řetězcem nabízejícím designované kousky. Nutno přiznat, že hezké, ale určené pro pár sezón. Ideální tedy třeba pro studentské nebo první samostatné bydlení. Koženka nebo plátěný potah není tlustá hovězina, papírová drť není dřevěný masiv, dřevotříska nenahradí bytelnou kovovou kostru.

Vintage nebo retro?

Nábytek můžeme jednoduše dělit na módní a nadčasový. Ten se nejčastěji označuje jako vintage a retro. U retro nábytku jde o nápodobu: oblíbený je třeba chromový nábytek z naleštěných trubek a dýhy, který zdobí nejen kavárny, ale i pracovní interiéry vzhlížející se v úsporném a praktickém funkcionalismu. Vintage skříně, komody, ale i masivní postele jsou originální kousky staré desítky let (starožitnosti a antikvity jsou pak starší více než století), pietně opečovávané či vzorně zrestaurované. Obojí mají ale jedno společné: základní, prosté tvary funkcionalistických židlí a pracovních stolů nebo měkké pastelové barvy nábytku stylu Brusel vynikají právě onou nadčasovostí. Proto citlivě zapadnou do téměř každého interiéru (do venkovské chalupy se hodí dřevěný nábytek rustikální nebo „provense“. Chrom nebo masivní dřevo je ale jistota téměř všude.

Spánková prokrastinace

Všímáte si, jak politicky soutěží, kdo bude spát méně? Je ale dlouhodobě únosné být pracovně výkonný a nevyspaný? Více se dozvíte v rozhovoru s psychiatrem specializujícím se na poruchy spánku Peterem Šóšem.

Pár zajímavých faktů z rozhovoru:

  • individuálně se doporučuje 6 – 9 hodin spánku
  • téměř 2 000 000 má problémy se spánkem.
  • workoholici dříve či později zkolabují

Pokud si budete každý den o hodinu zkracovat spánek, na konci týdne se budete cítit, jako byste v krvi měli promile alkoholu (s jedním promile alkoholu v krvi, překračujeme hranici, za kterou rychlé klesá naše soudnost a sebekontrola). Nebo se rovná celé jedné noci, kdy jste se nedostali do postele.