Od 20.12 až 6.1.2025 je plánovaná dovolená. Ve stejném termínu je pozastavena i výroba. Uvedené termíny dodání se prodlužují o uvedený termín. Děkujeme za pochopení.

Rady a tipy, Strana 8

Trendy nábytku (2. díl)

Návrat art deco, postele připomínající bezpečné kočičí pelíšky nebo překvapivé užití kamenů… to byly trendy, které jsme vám představili v samostatném článku. Co jiného nás zaujalo mezi trendy, na které bytoví a nábytkoví designeři upozorňují?

Černočerný dub

Mnoho výrobců dřevěného nábytku vsadilo na techniku začernění dubového masivu. Technika oxidace, kterou můžeme přirovnat k tzv. ebonizaci, dá dubu zvláštní patinu a hlavně atraktivní a žádanou černou barvu. Je mnoho technik, které dodají dřevu patinu, jakoby bylo vystaveno vlivům počasí, a použití ocelové bavlny a octu je jedna z nich.

 

Trendy 2019: černý dub

Zdroj: elledecor.com

 

Zajímavé je, že takto upravené dřevo designéři používají jak pro drobné předměty (miska na šperky), tak na velké kusy nábytku, jako jsou zrovna masivní postele.

Zaměřeno na víceúčelovost

V době, která stále více klade důraz na ekologii, nepřekvapí, že jsou stále žádanější kusy nábytku i zařízení, které plní více funkcí najednou. Nemusí jít ale jen o racionální závěry vedoucí k šetření, ale třeba i rostoucí ceny bytů ve velkých městech jsou výzva, na kterou je multifunkční nábytek odpovědí. Dětské palandy slouží jako místo pro hry, lůžka s úložným prostorem alespoň trochu sníží dopady života v dnešních mini-bytech.

 

Trendy 2019: multifunkčnost nábytku

Zdroj: designlike.com

 

Co kus, to originál

Na přírodních materiálech je krásné to, že ani jeden není jako druhý. Zatímco robot vám vytvoří tisíce kusů nábytku s jedním a tím samým vzorkem, u přírodních materiálů, ať je to kůže nebo dřevo, něco podobného nehrozí.

Individuální vkus majitelů nábytku proto podpoří nejen užití třeba masivního dřeva a jeho namoření n požadovaný odstín, ale obecně i větší podíl lidské ruční práce. Třeba na přesných detailech při opracování dřeva, když pak každý kus nábytku vypráví svůj vlastní příběh.

Pudřenková je nová šedá

Jsou barvy, které v interiéru dominují a jsou barvy, které jsou neutrálnější a které se dobře kombinují. Aktuálně populární pudřenková (prachově světlá růžová) je jednou z těch druhých.

 

Trendy 2019: pudřenková barva

Zdroj: pinterest.com/realsimple

 

V pudřenkové barvě dobře vypadají tapety, barva na zdi, ale i postele nebo křesla, na kterých se bude dobře vyjímat kontrastní polštář.

Usídlil se vám ve starém nábytku červotoč? Vyžeňte jej!

Pokud máte starý nábytek po rodičích a prarodičích, dejte si pozor u vzácných kusů nábytku na červotoče a další dřevokazný hmyz nebo houby.

Dřevo napadené červotočem – obr.

Staré dřevo napadené červotočem Autorské právo: constantincornel / 123RF Reklamní fotografie

Pozůstatky apetitu hmyzu holdujícímu dřevu najdete často ve starých chalupách a dřevěných částech letitých domů. Typické komůrky, které ústí na povrch dřevěných trámů a latí, vytvářejí pozoruhodné dřevěné bludiště. Majitelům ale radost nedělají. Samozřejmě. Nejenomže je povrch pečlivě opečovávaného dřeva červotočem znehodnocený. Samotné dřevo s narušenou strukturou ztrácí svou pevnost a bortí se. A co se týká, dřevěných stavebních prvků, platí i pro starší nábytek z masivu.

Historický nábytek z masivu není před červotočem v bezpečí

A samozřejmě ani dřevěné sošky, rámy obrazů, staré hračky a jiné starožitnosti. Jak se k vám vlastně dostane? Protože většina brouků zůstává poblíž místa, kde se narodili, s velkou pravděpodobností si je do domácnosti přinesete. Důležitá je především prevence u starších dřevěných věcí, které si odněkud přinesete. Jak jeho přítomnost poznáte?

 

V novém nábytku nemá červotoč šanci

Moderní ochrana dřeva před dřevokazy:

  • Hloubková impregnace
  • Chemická ochrana
  • Sušení
  • Moření dřeva
  • UV lak

Poslední tři varianty jsou používány při výrobě námi nabízeného zboží z Hp nábytek. Proto u nás nově zakoupeného nábytku nemají škůdci a houby žádnou šanci.

 

Protože si většina dřevokazů oblibuje klidnější místa, často najdete po odsunutí skříní z masivu nebo postelí hromádky pilin.  A nad nimi ve dřevě drobné otvůrky. Napadení dřeva někdy poznáte i díky vytrvalému chroupaní, které larvy větších dřevokazů (tesaříka, ne červotoče) hlavně o klidné noci vydávají. A co když prevence selhala?

Červotoče z masivního nábytku vyžene chemie

Proti dřevokaznému hmyzu razantně zakročte pomocí chemie. Na trhu je dostatek výrobků, které působí jak proti larvám, tak proti dospělým broukům a jiným běžným škůdcům (červotoč a tesařík).

Chemické přípravky působí i preventivně. Když už je musíte použít, poskytnou dřevu dlouhodobou ochranu i pro případné nové škůdce. Samozřejmě je i situace, kdy se chemii zdráháte použít. Třeba při zákroku v dětském pokoji, když červotoč napadne dětské palandy.

„Babské recepty“ na ochranu před červotočem

Pro ten nejběžnější najdete všechny ingredience v kuchyni. Koktejl, který škůdcům nachystáte, má základ v neředěném octu. Ten v poměru 1 : 10 zahustíte čistícím saponátem – jarem. Přidejte rozemletý pepř a důkladně promíchejte. Napadená místa u skříně nebo postele z masivu důkladně potřete. Pokud vám rozsah napadení (a čas) dovolí, vstříkněte směs do již vyhlodaných dírek.

Z jiných zaručených rad nás zaujal tento „lektvar“: smíchejte 150 ml lněného oleje, 150 ml terpentýnu, 60 ml neředěného octa a 60 ml denaturovaného lihu. Dobře promíchejte a na poškozený nábytek naneste hadříkem. A dřevokazům nebude vonět ani roztok z louhového mýdla.

V čem je lepší nábytek z masivu a z dřevotřísky? A proč?

Masivní nábytek je vyráběn z měkkého nebo tvrdého dřeva. Velice odolný a pevný bukový nábytek vydrží desítky let. Nábytek z cinkovaného masivu buk je tvarově stálý bez výrazných změn.

Nejpoužívanější smrkový masiv je dostatečně pevný pro všechny použité účely a cenově srovnatelný s velkoplošnými materiály, jako jsou papírové a dřevotřískové desky.

Chcete postele z masivu? Budou opravdu pevné

Vzhledově je lakovaný nebo mořený masiv nesrovnatelný s laminátem. Nejdůležitější je především pevnost masivu, která se projeví na spojích a nosnosti. Sháníte manželskou postel? Postele z masivu budou bez vrzání sloužit opravdu dlouhá léta.

Dnes nikdo nechce vytrhané šrouby a odlepující se hrany z lamina.

postele z masivu

Hledáte přírodní kvalitu? Chtějte nábytek z masivu

Kdo půjde hlouběji do problematiky užívání kvality nábytku, tak si určitě vybere přírodu před lamináty a plasty. Proč?

Při zakoupení kvalitního nábytku z masivu nebudete obklopení množstvím lepidla pro slepení pilin, které jsou pro naši výrobu z masivu odpadem.

Proč je tedy nábytek z masivu lepší?

  • Bukový masiv vydrží desítky let
  • Smrk je cenově srovnatelný s dřevotřískou
  • Při výrobě masivního nábytku se nenadužívá zdraví škodlivá chemie
Vysoká postel usnadní vstávání

Možná jste takový studentský byt nebo pokoj mladého páru také viděli: na spaní stačí obyčejná matračka. Matrace položená rovnou na zem slouží stejně dobře jako bytelná postel z masivu.

Ale to, co stačí mladým lidem, nemůže být řešením pro zdravý spánek po zbytek života. Jistě, proti gustu žádný dišputát.

A když někomu vyhovuje nízké spaní, těžko ho přesvědčíte o opaku. Přesto se pokusíme snést argumenty, na které byste neměli při výběru výšky postele zapomenout.

Vysoká postel umožní lepší cirkulaci vzduchu

Zpozornět by měli zejména alergici. A všichni ti, kdo nemají rádi prach a jsou alergičtí na průvan. Pokud totiž nezvolí vysoké postele, užijí si výše jmenovaného dostatek. Určitě si pamatujete, že teplý vzduch stoupá vzhůru. Proto na nízké posteli na vás od podlahy půjde poněkud chlad. Také prach a různé částice poletující ve vzduchu jsou ve větší míře u země. A roztoči? I těm se bude hůře dařit v dobře větrané matraci, která bude mít přístup vzduchu z obou stran. Navíc, vysoká postel vám usnadní úklid koberce od prachu… Tedy pokud ovšem místo pod postelí nevyužijete jako úložný prostor.

Vysoká postel s úložným prostorem využije prostor na maximum

Rodiny s dětmi nebo všichni, kdo žijí v malých bytech, vědí, jak je někdy důležitý každý centimetr prostoru: na dětské hračky, knížky, mimosezónní oblečení a spousta dalších věcí. Právě zvýšená postel umožní, abyste pod ní umístili zásuvku, kde schováte všechny poklady, které je vám líto jen tak vyhodit a na které už nemáte místo.

A nejde jen o byty mladých rodin. Postele s úložným prostorem pro seniory (samozřejmě i bez zásuvky) nacházejí uplatnění i v ložnicích starších lidí. Báječně totiž usnadňují vstávání.

Postel pro seniory usnadní vstávání

Nakoukněme ještě jednou do pokoje, kde spí na zemi položené matrace mladý člověk. I když má ještě zdravé a neopotřebované klouby, dobře vsávat se mu asi nebude. Pokud tedy nepatří k milovníkům dřepů, které při každém vstávání bude muset udělat. A teď si ale představte sebe na vysoké posteli: nejdřív ze zvýšené postele spustíte jednu nohu. Pak druhou, pomalu se posadíte a necháte si tělo zvyknout na novou polohu. Teprve pak se opatrně postavíte. Nemusíte ani trpět nízkým tlakem, aby pro vás bylo takové vstávání z vysoké postele příjemnější.

 

Vysoká postel je ideální:

  • pro seniory a všechny se zhoršenou pohyblivostí,
  • lidi s nízkým tlakem,
  • těhotné ženy.

 

Odborníci na ortopedii doporučují vysoké postele minimálně 40 cm, u seniorů i víc: čím je úhel, který svírá noha sedícího člověka, větší, tím je kloub méně namáhaný. Proto se dělají vysoké postele s matrací ve výšce 55, 60 ba i 70 cm. Postel pro seniory bude vyšší. Která je ale ta pravá pro vás?

Jak vybrat vysoké postele?

Obecně platí, že čím vyšší postel, tím vstávání z ní bude snazší. Základem je tedy sed na posteli. Chodidla máte celou plochou na podlaze a holenní kosti by měly se stehenními svírat pravý úhel nebo úhel trochu otevřený. Výška postele potom odpovídá naměřené výšce od podlahy po vaše podkolenní.

Zanedbaný spánek a výživu nespasí doplňky stravy ani byliny

Jak je to se zdravým stravováním, výživovými doplňky, nespavostí a vyšší hladinou shonu a stresu? Ve velmi zajímavém rozhovoru se na potravinové „suplementy“, stimulanty, antidepresiva a obecně na požadavek vyšší výkonnost z mnoha pohledů podíval publicista Kamila Fila.

Zajímavé pro nás je především jedno jeho tvrzení: „První, co lidi potřebují, je naučit se normálně spát. Chodit spát před dvanáctou. Spát v nějakém tymu, když si špatně neukončíte spánkový cyklus.“ Dále doporučuje nemít v ložnici u postele správné zdroje světla. Nepřehánět to přes den se stimulanty (kofein, nikotin, cukr) – to abychom se pak večer nemuseli před spánkem, než ulehneme na lůžko, naopak vyklidňovat.

Pusťe si rozhovor na rádiu Wave:

Odkaz na rozhovor Zanedbaný spánek a výživu nespasí doplňky stravy ani byliny